Tulokset

Kilpailujen tulokset

Tulokset ja pistekortit SM kilpailut NFE Lahti  7.10.2017

nayttokuva-2017-10-09-kello-20-50-57

 

 

 

 

nayttokuva-2017-10-09-kello-20-50-32

 

 

 

 

 

 

nayttokuva-2017-10-09-kello-20-51-15

 

 

 

 

 

 

Tulokset ja pistekortit SM- karsinta Helsingin kulttuuritalo  22.9.2017

nayttokuva-2017-09-25-kello-19-07-01

 

 

 

 

nayttokuva-2017-09-25-kello-19-07-20

 

 

 

 

 

nayttokuva-2017-09-25-kello-19-09-08

 

 

 

Fitness Classic 22.4.2017

Tulokset ja pistekortit

masters-50 masters-40-80 masters-40-80 kehonrakennus-open

Supermass Body SM 08.10.2016

Kehonrakennus SM, -80kg
1. Jukka Nyyssölä, Team Mayor’s, Helsinki
2. Pekka Kotipohja, Team Bodybuilding Alliance, Ylämylly
3. Toni Perkkiö, Team Power Fit, Vantaa
4. Janne Utrila, Team FitFarm, Helsinki
5. Junnu Eskelinen, Team Power Corp, Kemi
6. Mikko Leinonen , Team Jiipee, Rovaniemi

Kehonrakennus SM, -90kg
1. Jari Leskinen, Team Victory, Espoo
2. Eero Hakala, Team Solana, Vaajakoski
3. Matias Niemi, Team Sportlife, Tampere
4. Johannes Loima, Team Trec Nutrition, Lahti
5. Heikki Maijala, Team Warzone, Lappeenranta
6. Tuomo Korhonen, Team Power Fit, Vantaa

Kehonrakennus SM, +90kg
1. Antti Halmo, Team Bodybuilding Alliance, Turku
2. Peter Wilenius, Manse Body Club, Helsinki
3. Kille Kujala, Team FitFarm, Tampere
4. Sami Jaukkuri, Team Jiipee, Rovaniemi
5. Mikko Ovaskainen, Team Bodybuilding Alliance, Joensuu
6. Arto Vainio, Team FitFarm, Helsinki

Over all- mestaruus kirjattiin tänä vuonna Antti Halmon nimiin, joka täydensi viikonlopun jackpot- tulostaan ottamalla vastaan Bull Mentulan luovuttaman Most Muscular- palkinnon.

Jyväskylän NFE SM-katsastus 24.9.2016
(Finalistit) kaikki pääsevät SM-kisaan

Kehonrakennus -80kg
1. Jukka Nyyssölä, Team Mayor’s, Helsinki
2. Mikko Leinonen, Team Jiipee, Rovaniemi
3. Pekka Kotipohja, Team Bodybuilding Alliance, Ylämylly
4. Akseli Rajansuo, Team Force, Hyvinkää
5. Toni Perkkiö, Team Powerfit, Vantaa
6. Esa Pimiä, Team Powerfit, Vantaa

Kehonrakennus -90kg
1. Jari Leskinen, Team Victory, Espoo
2. Janne Utrila, Team Fitfarm, Helsinki
3. Matias Niemi, Team Sportlife, Tampere
4. Heikki Maijala, Lappeenranta
5. Tuomo Korhonen, Team Powerfit, Vantaa
6. Juho Metso, Team Victory, Kuusankoski

Kehonrakennus +90kg
1. Sami Jaukkuri, Team Jiipee, Rovaniemi
2. Artturi Kallio, Team Supermass, Helsinki
3. Rami Nieminen, Team Fitfarm, Turku
4. Eero Hakala, Team Solana, Vaajakoski
5. Jari Veijola, Team Trec Nutrition, Helsinki
6. Niko Holma, Team Classic Gym, Tuuri

 

Sportyfeel Fitness Classic
Helsingin Kulttuuritalo 16.4.
Lataa tästä kilpailun tulokset PDF-dokumentteina:
Sportyfeel Fitness Classicin kehonrakennustulokset

FAST Body SM 10.10.2015

Kehonrakennus -80kg
1. Mika Nyyssölä, Team Fitnesstukku, Vantaa
2. Toni Vahala, Mansen Bodyclub, Tampere
3. Janne Immonen, Team Metweld, Leppävirta
4. Pekka Kotipohja, Team FCF, Joensuu
5. Kai Kuronen, GYM 99, Kuopio
6. Samuli Siitari, Gazoz, Turku

Kehonrakennus -90kg
1. Harri Forsberg, Team FitFarm, Tampere
2. Sami Jaukkuri, Team Jiipee, Rovaniemi
3. Henri Holappa, Team Figure Fitclub, Oulu
4. Jukka Aho, Team-Solana, Tuusula
5. Miska Niinimäki, Team Nutrica, Turku
6. Ilkka Juvela, Team Fitfarm, Tampere

Kehonrakennus +90kg
1. Mikko Ovaskainen, Team Energy, Joensuu
2.Arto Vainio, Team Fitfarm, Helsinki
3. Toni Kohonen, Team FCF, Savonlinna
4. Tommi Heinonen, Team Sports Nutrition, Riihimäki
5. Juha Ketola, Team Mayor’s, Helsinki
6. Rami Aaltonen, MBC ry, Tampere

Supermass Classic 26.9.2015 Oulu
(Kilpailu toimi myös NFE 2015 katsastuksena.)
 
1. Tuomas Takalo, Team FCF, Rovaniemi
2. Henri Holappa, Team Figure Fitclub, Oulu
3. Jarkko Kotavuopio, Team FCF, Rovaniemi
4. Ari Teppola, Team Eastbody, Helsinki
5. Sami Eriksson, Team Classic Gym, Ii
6. Charles Williams, Team Mayor’s, Espoo

 

Jyväskylän NFE SM-katsastus 19.9.2015
(Finalistit) kaikki pääsevät SM-kisaan

Bodybuilding -80kg

1. Toni Vahala, Mansen Bodyclub, Tampere
2. Janne Immonen, Team Metweld, Leppävirta
3. Samuli Siitari, Team Gazoz, Turku
4. Juuso Salolahti, Team Fitfarm, Tampere
5. Pasi Yläoja, Team Gazoz, Turku
6. Kai Kuronen, GYM 99, Kuopio

Bodybuilding -90kg

1. Sami Jaukkuri, Team Jiipee, Rovaniemi
2. Pauli Pöyhiä, Team Golden Life, Nummela
3. Miska Niinimäki, Team Nutrica, Turku
4. Ilkka Juvela, Team Fitfarm, Tampere
5. Juho Metso, Team Kontio, Kuusankoski
6. Tuomo Heinonen, Team Mayor’s, Helsinki

Bodybuilding +90

 1. Arto Vainio, Team Fitfarm, Helsinki (M)
2. Toni Kohonen, TeamFCF, Savonlinna
3. Teemu Vuorinen, Team Classic Gym, Lahti
4. Toni Ahonen, Team Fit, Hollola
5. Juha Ketola, Team Mayor’s, Helsinki
6. Harri Nuora, Team Solana, Espoo

 

Sportyfeel Fitness Classic 2015 tulokset:

Kehonrakennus SM 50 -vuotiaat
1. Petri Raatikainen, Team Sporttimekka, Tampere
2. Jukka Backlund, BBC Ry, Helsinki
3. Mikael Kulju, Classic Gym Vaasa, Vaasa
4. Olli Väätäinen, Team Jälkipoltto, Helsinki
5. Vesa Karonen, Team Nutrica
6. Juhani Hokkanen, Team K&M, Lahti

Kehonrakennus SM 40-vuotiaat – 80 kg
1. Sauli Aitto-oja, Mansen Body Club, Tampere
2. Pekka Timonen, Team Power Trainers, Kuopio
3. Mark Cosgrove, Team GPG, Godby
4. Harri Indus, Team Sportlife, Helsinki

Kehonrakennus SM 40-vuotiaat – 90 kg
1. Harri Forsberg, Team Fitfarm, Tampere
2. Jukka Aho, Team Solana, Nuppulinna
3. Jani Pentinen, Team Gazoz, Siilinjärvi
4. Tomas Boedeker, Team GPG, Mariehamn
5. Kimmo Nyrönen, Steel Club ry., Vaajakoski
6. Conny Nylund, Team GPG, Marienhamn

Kehonrakennus SM 40-vuotiaat + 90 kg
1. Marko Ahrenberg, Team Tokka Sport, Tampere
2.  Kimmo Niemi, Team Mayors, Helsinki
3. Seppo Hartikainen, Gym99, Kuopio
4. Hannu Harjula, Team Solana, Helsinki

Kehonrakennus, SUPERsarja tulokset: 
1. Artturi Kallio, Team Mayor’s, Helsinki
2. Petri Raatikainen, Team Sporttimekka, Tampere
3. Kille Kujala, Team FitFarm, Tampere
4. Harri Forsberg, Team Fitfarm, Tampere
5. Jukka Backlund, BBC Ry., Helsinki
6. Petteri Kivniemi

 

Jyväskylän NFE SM-katsastus (jokainen pääsee SM-kilpailuun)
Jyväskylän Paviljongin auditorio, Jyväskylä
13.9.2014

Kehonrakennus – 80 kg
1. Kari Tarvainen, Team Sportlife, Vantaa
2. Juho Lukula, Team Fitfarm, Ruovesi
3. Niko Tiainen, Team Kontio, Kuusankoski
4.  Pekka Timonen, Team FysioMaker, Kuopio
5. Harri Niemikari, Team SportLife, Vantaa
6. Junnu Eskelinen, Team Classic Gym, Oulu
7. Markku Eskelinen, Team Pro-Am, Eno

Kehonrakennus – 90 kg
1. Markus Heinänen, Team MH-training, Oulu
2. Mikko Leppänen, Team Fitfarm, Helsinki
3. Olli Leimuvirta, Team Kontio, Helsinki
4. Henri Holappa, Team Classic Gym, Oulu
5. Thomas Holm, Team Fitfarm, Larsmo
6. Tomi Toivanen, Team Mayor’s, Vantaa
7. Henri Jussila, Team Kehostus, Jyväskylä
8. Kössi Tuominen, Team Fitfarm, Jyväskylä

Kehonrakennus + 90 kg
1. Kille Kujala, Team Fitfarm, Tampere
2. Jani Sarviluoma, Mansen Body Club, Tampere
3. Marko Heikkinen, Team Solana, Kerava
4. Mikko Marttinen, Team Fitmax, Kouvola
5. Viljami Tallgren, Team Classic Gym, Oulu

Masters SM / Fitnesstukku Fitness Classic
Helsingin Kulttuuritalo
12.4.2014

Masters kehonrakennus SM 40-vuotiaat – 80 kg
1. Tommi Kaukinen, Team Sportnutrition.fi, Sipoo
2. Mark Cosgrove, Team GPG, Godby
3. Harri Indus, Team Sportlife, Helsinki

Masters kehonrakennus SM 40-vuotiaat – 90 kg
1. Jarkko Hinkkanen, Steel Club ry., Jyskä

2. Marko Penttinen, Team Mayor´s, Helsinki
3. Teemu Koskinen, Team Kontio, Kouvola
4. Harri Nuora, Team Solana, Espoo

Masters kehonrakennus SM 40-vuotiaat + 90 kg
1.  Tommi Heinonen, Team Sportsnutrition.fi Riihimäki
2. Kimmo Rautio, Team DreamFit Squad, Nokia
3. Jari Aho, Team Bull Factory, Lappeenranta
4. Timo Nissinen, Team Bodyruusteri, Leppävirta
5. Tero Närvä, Team Sportlife, Jurva
6. Hannu Harjula, Team Solana, Helsinki

Masters kehonrakennus SM 50-vuotiaat
1. Jari Laine, Team Classic Gym, Pirkkala
2. Juhani “Don” Herranen, Team Manninen, Oulu
3. Jari “Boogie” Mustonen, Team Bodyruuster, Leppävirta
4. Mikael Kulju, Team Wellneteus, Vaasa

Naisten kehonrakennuksen SM
1. Riitta Mustonen, Team Leader, Jyväskylä
2. Kirsi Mäkelä, Team Sportlife, Tampere

Bodybuilding (SUPER)

1. Tommi Heinonen, Team Sportsnutrition.fi Riihimäki
2. Toni Kataja, Team Sportlife, Riihikoski
3. Jarkko Hinkkanen, Steel Club ry., Jyskä
4. Ilkka Juvela, Team Fitfarm, Tampere
5. Marko Penttinen, Team Mayor´s, Helsinki
6. Jari Laine, Team Classic Gym, Pirkkala
7. Jari Stingl, Team Sportsnutrition.fi, Espoo
8. Jarkko Valtonen, Team Manninen, Pori
9. Jari Aho, Team Bull Factory, Lappeenranta
10. Timo Kivelä, Tervakoski
11. Teemu Koskinen, Team Kontio, Kouvola
12. Harri Nuora, Team Solana, Espoo
13. Mikael Kulju, Team Wellneteus, Vaasa
14. Hannu Harjula, Team Solana, Helsinki

SM-kilpailu 2013
Nordic Fitness Expo, Lahden messukeskus, Lahti
30.8.2013

Naisten kehonrakennus, avoin luokka
1. Marjo Mieskonen, Team Sportlife, Helsinki
2. Anna Hyvärinen, Mansen Body Club, Tampere
3. Anne Keränen, Gym 99 ry., Kuopio
4. Veera Salomaa, Team Fitfarm, Turku
5. Virpi Knuutila, Team Fitfarm, Turku

Miesten kehonrakennus – 80 kg
1. Lucas Mattsson, Team GPG, Jomala
2. Janne Utrila, Team Fitfarm, Tampere
3. Kari Tarvainen, Team Sportlife, Vantaa
4. Jari-Pekka Kela, Team Elite Classic Gym, Hämeenlinna
5. Mikko Korpeinen, Team Fitfarm, Vuorentausta
6. Tuomo Heinonen, Team Jälkipoltto, Helsinki

Miesten kehonrakennus – 90 kg
1. Harri Forsberg, Team Fitfarm, Tampere
2. Teemu Vuorinen, Team Elite Classic Gym, Hämeenlinna
3. Sami Jaukkuri, Team Jiipee, Rovaniemi
4. Juha Huhtala, Team Sportlife, Kouvola
5. Toni Kohonen, Team Sporttimekka, Savonlinna
6. Petri Sakko, Team Pro-Am, Oulu
7. Santeri Mukka, Team Jiipee, Kiiminki

Miesten kehonrakennus + 90 kg
1. Mikko Ovaskainen, Team Mass.fi, Joensuu
2. Kille Kujala, Team Wellneteus, Tampere
3. Tuomas Takalo, Team Jiipee, Rovaniemi
4. Juho Solla, Team Self, Tampere
5. Marko Halonen, Team Classic Gym, Oulu

Oulun SM-karsinta
Madetojan Sali, Oulu
17.8.2013

Kehonrakennuksen SM-karsinta – 80 kg
1. Tuomas Risteli, Team Classic Gym, Oulu
2. Aleksi Santala, Team Jiipee, Rovaniemi
3. Markku Eskelinen, Team Pro-Am, Eno

Kehonrakennuksen SM-karsinta- 90 kg
1. Sami Jaukkuri, Team Jiipee, Rovaniemi

Kehonrakennuksen SM-karsinta + 90 kg
1. Mikko Ovaskainen, Team Mass.fi, Joensuu
2. Tuomas Takalo, Team Jiipee, Rovaniemi
3. Marko Halonen, Team Classic Gym, Oulu
4. Petri Juhani Sakko, Team Pro-Am, Oulu

Jyväskylän SM-karsinta
Jyväskylän Paviljonki
10.8.2013

Kehonrakennuksen SM-karsinta – 80 kg
1. Kari Tarvainen, Team Sportlife, Vantaa
2. Lucas Mattsson, Team GPG, Jomala
3. Jari-Pekka Kela, Team Elite Classic Gym, Hämeenlinna
4. Esa Kukkonen, Team Leader, Varkaus
5. Mikko Korpeinen, Team Fitfarm, Vuorentausta
6. Tuomo Heinonen, Team Jälkipoltto, Helsinki
7. Petri Purtilo, Team Self, Lappeenranta
8. Ari Teppola, Team East Body, Espoo

Kehonrakennuksen SM-karsinta – 90 kg
1. Harri Forsberg, Team Fitfarm, Tampere
2. Janne Utrila, Team Fitfarm, Tampere
3. Toni Kohonen, Team Sporttimekka, Savonlinna
4. Santeri Mukka, Team Jiipee, Kiiminki
5. Henri Jussila, Team BB Vaajakoski, Vaajakoski
6. Iiro Huhanantti, Team Body Action, Turku

Kehonrakennuksen SM-karsinta + 90 kg
1. Kille Kujala, Team Wellneteus, Tampere
2. Teemu Vuorinen, Team Elite Classic Gym, Hämeenlinna
3. Antti Filatoff, Team Fitfarm, Tampere
4. Juho Solla, Team Self, Tampere
5. Juha Huhtala, Team Sportlife, Kouvola
6. Mikko Vaha, BBC ry., Helsinki
7. Petteri Stigell, Team East Body, Helsinki

Noviisit – 80 kg
1. Petri Purtilo, Team Self, Lappeenranta

Noviisit – 90 kg
1. Toni Kohonen, Team Sporttimekka, Savonlinna
2. Santeri Mukka, Team Jiipee, Kiiminki
3. Henri Jussila, Team BB Vaajakoski, Vaajakoski
4. Iiro Huhanantti, Team Body Action, Turku

Noviisit + 90 kg
1. Juho Solla, Team Self, Tampere
2. Juha Huhtala, Team Sportlife, Kouvola

Disturb.fi Fitness Classic
Helsingin Kulttuuritalo, Helsinki
13.4.2013

Kehonrakennuksen Masters SM 50- ja 60 v.
1. Dimitri Isberg, BBC ry., Helsinki
2. Jorma Vanhanen, Team Bull Factory, Lpr
3. Markku Saarinen, Pro Trainer Team, Paimio

Kehonrakennuksen Masters SM 40 v. – 80 kg
1. Jari Laine, Team Fitfarm, Tampere
2. Janne Immonen, Team Lihatehdas, Leppävirta
3. Tommi Kaukinen, Team Self, Sipoo
4. Harri Indus, Team Sportlife, Helsinki

Kehonrakennuksen Masters SM 40 v. – 90 kg
1. Jukka Virta, Team Body Action, Kuopio
2. Juha Saarinen, Team Mayor’s, Masala
3. Olli Väätäinen, Team Jälkipoltto, Helsinki
4. Kimmo Nyrönen, Steel Club ry., Vaajakoski
5. Tomas Boedeker, Team GPG, Marienhamn

Kehonrakennuksen Masters SM 40 v. +90 kg
1. Marko Lampinen, Team Sportlife, Mikkeli
2. Kimmo Rautio, Pro Elite Team, Nokia
3. Jari Tarkiainen, Team Self, Ulvila
4. Timo Nissinen, Team Lihatehdas, Leppävirta
5. Kimmo Niemi, Team Mayor’s, Helsinki
6. Jari Aho, Team Bull Factory, Lappeenranta
7. Hannu Harjula, Team Solana Fitness, Helsinki

Miesten kehonrakennus
1. Ilkka Mursu, Team Sporttimekka, Oulu
2. Artturi Kallio, Team Pakkotoisto, Helsinki
3. Kimmo Hovilainen, Team Self, Heinola
4. Petteri Ahola, Team Leader, Kerava
5. Ronnie Niemi, Team Better Bodies, Vaasa

Kehonrakennuksen SM
Fitness Expo, Lahden Messukeskus
8.9.2012

Naisten kehonrakennus, avoin luokka
1. Salla Kauranen, Team Solana Fitness, Helsinki
2. Niina Lahtinen, Kuntotiimi, Kylmälä
3. Riitta Mustonen, Kuntotiimi, Jyväskylä
4. Elina Kulmala, Kuntotiimi, Klaukkala
5. Iina-Lydia Pihlainen, Team Mayor’s, Helsinki
6. Maiju Hilander, Team Body, Tampere

Miesten kehonrakennus – 70 kg
1. Vesa Oikari, Team Fitfarm, Tampere
2. Esa Kukkonen, Team Body, Varkaus
3. Timo Hainimo, Team Body, Tampere
4. Janne Tikkamäki, Team Wellneteus, Vaasa
5. Joonas Rikkonen, Team Fitfarm, Suolahti

Miesten kehonrakennus – 80 kg
1. Mika Nyyssölä, Team Fitnesstukku, Espoo
2. Toni Vahala, Mansen Body Club ry, Ylöjärvi
3. Sami Maaniemi, Team Solana Fitness, Helsinki
4. Juho Lukula, Team Fitfarm, Ruovesi
5. Ami Salmela, Team Classic Gym, Ylivieska

Miesten kehonrakennus – 90 kg
1. Sampo Kirjovaara, Mansen Body Club ry., Tampere
2. Tero Kivinen, Team Fitfarm, Tampere
3. Markus Heinänen, Team Mass.fi, Oulu
4. Marko Aho, Team Pro Am, Oulu
5. Jerry Virtanen, Team Sportlife, Forssa
6. Kille Kujala, Team Wellneteus, Vaasa
7. Jukka Virta, Team Body, Kuopio
8. Teemu Vuorinen, Team Elite Classic Gym, Hämeenlinna
9. Ronnie Niemi, Team Swedish Fitness, Vaasa
10. Pauli Pöyhiä, Team Body, Nummela
11. Teemu Koskinen, Kuntokeskus K&M Team, Kouvola

Miesten kehonrakennus + 90 kg
1. Ilkka Mursu, Team Pro-Am, Oulu
2. Rami Aaltonen, Team Mass.fi, Tampere
3. Jani Sarviluoma, Team Mansen Body Club, Tampere
4. Rami Nieminen, Wellmax Team, Turku
5. Bujar Rrustemi, Wellmax Team, Raisio
6. Timo Blomberg, Team Solana Fitness, Helsinki
7. Uolevi Ojala, Team Pakkotoisto, Turku
8. Mikko Tuovila, Hyvinkään Kehonrakentajat ry., Hyvinkää
9. Markku Ylijoutsijärvi, Team M-form, Tampere
10. Marko Halonen, Team Classic Gym, Oulu
11. Seppo Hartikainen, Gym 99 ry, Kuopio
12. Jari Aho, Team Bull Factory, Lappeenranta

Fitness Expo Jyväskylän karsinta
Jyväskylän Paviljonki, Jyväskylä
1.9.2012

Miesten kehonrakennus noviisit – 80 kg
1. Vesa Oikari, Team Fitfarm, Tampere
2. Ami Salmela, Team Classic Gym, Ylivieska
3. Janne Tikkamäki, Team Wellneteus, Vaasa
4. Joonas Rikkonen, Team Fitfarm, Suolahti

Miesten kehonrakennus noviisit – 90 kg
1. Mikko Tuovila, Hyvinkään Kehonrakentajat ry., Hyvinkää
2. Viljami Tallgren, Team Classic Gym, Oulu

Miesten kehonrakennus noviisit + 90 kg
1. Bujar Rrustemi, Wellmax Team, Raisio
2. Tarmo Madisson, Team Body, Vantaa
3. Jari Aho, Team Bull Factory, Lappeenranta
4. Erkki Saari, Team Body, Pori

Miesten kehonrakennus – 80 kg
1. Toni Vahala, Mansen Body Club ry, Ylöjärvi
2. Juho Lukula, Team Fitfarm, Ruovesi
3. Esa Kukkonen, Team Body, Varkaus
4. Timo Hainimo, Team Body, Tampere

Miesten kehonrakennus – 90 kg
1. Sampo Kirjovaara, Mansen Body Club ry., Tampere
2. Marko Aho, Team Pro Am, Oulu
3. Markus Heinänen, Team Mass.fi, Oulu
4. Jukka Virta, Team Body, Kuopio
5. Jerry Virtanen, Team Sportlife, Forssa
6. Pauli Pöyhiä, Team Body, Nummela
7. Ronnie Niemi, Team Swedish Fitness, Vaasa
8. Teemu Koskinen, Kuntokeskus K&M Team, Kouvola
9. Petri Hirvonen, Team Pro-Am, Haukipudas
*Teemu Vuorinen, Team Elite Classic Gym, Hämeenlinna
*Myöhästyi kilpailusta

Miesten kehonrakennus + 90 kg
1. Tero Kivinen, Team Fitfarm, Tampere
2. Jani Sarviluoma, Team Mansen Body Club, Tampere
3. Rami Nieminen, Wellmax Team, Turku
4. Kille Kujala, Team Wellneteus, Vaasa
5. Timo Blomberg, Team Solana Fitness, Helsinki
6. Markku Ylijoutsijärvi, Team M-form, Tampere
7. Uolevi Ojala, Team Pakkotoisto, Turku
8. Seppo Hartikainen, Gym 99 ry, Kuopio
9. Marko Halonen, Team Classic Gym, Oulu
10. Markku Metsälä, Mansen Body Club ry., Tampere
11. Toni Ahonen, Team Body, Hollola
12. Samuli Saarikalle, Team Body, Tampere

Tehoravinne.fi Fitness Classic
Turun konserttitalolla, Turku
14.4.2012

Masters SM 40-vuotiaat

Alle 80 kg
1. Jari Laine, Team Fitfarm, Tampere
2. Marko Ahonen, Team M-FORM, Joensuu

Alle 90 kg
1. Juha Saarinen, Team Mayor’s, Degerby
2. Seppo Hartikainen, Gym 99, Airaksela
3. Olli Väätäinen, Team Body, Helsinki
4. Pasi Honkanen, Team Rahola, Tampere

Yli 90 kg
1. Jukka Pekkala, Team Body, Seinäjoki
2. Marko Ahrenberg, Team HH-gym Tampere
3. Timo Nissinen, Team Gym Lihatehdas, Leppävirta
4. Hannu Harjula, Team Solana Fitness, Helsinki

Masters SM 50- ja 60-vuotiaat
1. Pekka Vaittinen, Team Body, Riihimäki
2. Matti Halonen, The Team, Tampere
3. Jussi Hokkanen, Kuntokeskus K&M, Lahti
4. Timo Heiniö, Team Classic Gym, Tampere
5. Heimo Luttinen, Fitfarm Team, Tampere
6. Jari Anturaniemi, Team Voima, Vaasa

Miesten kehonrakennus (yleinen sarja)
1. Kimmo Hovilainen, Team Force, Heinola
2. Juha Ryödi, Team Mayor’s, Helsinki
3. Lauri Vasankari, Wellmax Team, Turku

Mass Nutrition Body SM 2011
Fitness Expo, Finlandia-talo, Helsinki
8.10.2011

Naiset
1. Arja Moilanen, Wellmax Team, Helsinki
2. Riitta Mustonen, Team Leader, Jyväskylä
3. Elina Kulmala, Kuntotiimi, Klaukkala

Miehet alle 70 kg
1. Sami Parkkinen, Wellmax Team, Kaarina
2. Timo Alatalo, Team NLK Gym, Nivala

Miehet alle 80 kg
1. Mikko Leppänen, Mayor’s Ry, Helsinki
2. Jari Laine, Team Fitfarm, Tampere
3. Jukka-Pekka Nousiainen, Riihimäen Voimailijat ry., Riihimäki
4. Marko Ahonen, Team M-Form, Onttola
5. Mika Simonen, Team Energy, Joensuu
6. Marko Lindqvist, Wellmax Team, Turku
7. Mikko Korpeinen, Team Bullfarm, Ylöjärvi
8. Jouko Kourumäki, Steel Club ry., Valkeakoski
9. Juho Lukula Team Fitfarm, Ruovesi

Miehet alle 90 kg
1. Antti Halmo, Team Wellmax, Turku
2. Tommi Heinonen, Team Force, Riihimäki
3. Ilkka Mursu, Team Pro-Am, Oulu
4. Mikko Ovaskainen, Team Energy, Joensuu
5. Jari Leskinen, Mayor’s ry., Espoo
6. Arto Hurskainen, Team PT-Gym, Oulu
7. Harri Lahtinen, Kuntotiimi, Kylmälä
8. Ilkka Juvela, Team Fitfarm, Tampere
9. Markku Kukkola, Team Gym 72, Espoo
10. Sauli Aitto-oja, Mansen Body Club ry., Tampere

Miehet yli 90 kg
1. Timo Vilponen, Lucky Bulldogs Ry., Vaasa
2. Markku Suonsivu, Team Fast, Porvoo
3. Sami Jääskeläinen, Wellmax Team, Turku
4. Kimmo Pätäri, Hyvinkään Kehonrakentajat Ry, Hyvinkää
5. Juha Ketola, Team Tähtikunto, Helsinki
6. Kimmo Niemi, Team Mayor’s, Helsinki
7. Marko Halonen, Team Classic Gym, Oulu
8. Tommi Kossila, Kuntokeskus K&M Team, Lappeenranta

Overall: Antti Halmo

Lappeenranta Body Cup 2011
Lappeenranta-sali, Lappeenranta
24.9.2011

1. Jari Leskinen, Mayor’s ry., Espoo
2. Antti Halmo, Team Wellmax, Turku
3. Mikko Leppänen, Mayor’s Ry, Helsinki
4. Marko Heikkinen, Team Leader, Kerava
5. Kimmo Pätäri, HyKe Ry, Hyvinkää
6. Harri Lahtinen, Kuntotiimi, Kylmälä

Oulu Body Cup 2011
Madetojansali, Oulu
17.9.2011

1. Arto Hurskainen, Team PT-Gym, Oulu
2. Mikko Leppänen, Mayor’s Ry, Helsinki
3. Marko Ahonen, Team M-Form, Onttola
4. Jukka-Pekka Nousiainen, Riihimäen Voimailijat ry., Riihimäki
5. Tero Pietilä, Team Classic Gym, Oulu
6. Marko Halonen, Team Classic Gym, Oulu

Fitness Classic 2011
Masters SM & Helsinki Grand Prix
Kulttuuritalo, Helsinki
23.4.2011

Kehonrakennus, naiset
1. Riitta Mustonen, Team Leader, Jyväskylä

Kehonrakennus, masters SM 50-vuotiaat
1. Asko Kankainen, Mansen Body Club, Tre
2. Timo Heiniö, Team Classic Gym, Tampere
3. Jouko Kourumäki, Steel Club ry., Valkeakoski
4. Pekka Vaittinen, Team Body, Riihimäki

Kehonrakennus, masters SM 40-vuotiaat

Alle 80 kg
1. Marko Mustalahti, Mansen Body Club ry, Tre
2. Mika Kauppinen, MansenBodyClub ry, Ylöjärvi

Alle 90 kg
1. Sakari Kainumaa, Team Body, Lahti
2. Seppo Hartikainen, Gym 99, Kuopio
3. Jouko Kourumäki, Steel Club ry., Valkeakoski
4. Olli Väätäinen, Team Body, Helsinki
5. Pasi Honkanen, Team Rahola, Tampere

Yli 90 kg
1. Risto Vähätiitto, Team Body, Kerava
2. Matti Leinonen, Team Body, Numminen

Kehonrakennus (Helsinki Grand Prix)
1. Toni Kataja, Team Sportlife, Riihikoski
2. Asko Kankainen, Mansen Body Club, Tre
3. Teemu Koskinen, Kuntokeskus K&M, Kouvola
4. Sakari Kainumaa, Team Body, Lahti
5. Marko Mustalahti, Mansen Body Club ry, Tre
6. Seppo Hartikainen, Gym 99, Kuopio
7. Timo Heiniö, Team Classic Gym, Tampere
8. Risto Vähätiitto, Team Body, Kerava
9. Matti Leinonen, Team Body, Numminen
10. Jouko Kourumäki, Steel Club ry., Valkeakoski
11. Olli Väätäinen, Team Body, Helsinki
12. Mika Kauppinen, MansenBodyClub ry, Ylöjärvi
13. Pekka Vaittinen, Team Body, Riihimäki
14. Pasi Honkanen, Team Rahola, Tampere

Body SM 2010
Fitness Expo, Finlandia-talo
10.10.2010

KEHONRAKENNUS Naiset, avoin luokka
1. Suvi Heinonen, Team Force, Riihimäki
2. Taina Piikkilä, Team SportLife, Tampere

KEHONRAKENNUS Miehet – 70 kg
1. Petri Perttula, Wellmax Team, Mikkeli
2. Henri Kukkonen, GB Gym, Helsinki
3. Esa Kukkonen, Hardcore Team, Varkaus
4. Jari Juurakko, Team Body, Heinola
5. Timo Hainimo, Team Body, Tampere

KEHONRAKENNUS Miehet – 80 kg
1. Sami Maaniemi, Hardcore Team, Helsinki
2. Mika Simonen, Team Energy, Joensuu
3. Marko Lindqvist, Wellmax Team , Turku
4. Kari Tarvainen, Team SportLife, Kausala
5. Juha Hakala, Team Powerhouse, Tampere
6. Jari Laine, Team Bullfarm, Pirkkala
7. Janne Heikkilä, Team Power Center, Hyvinkää
8. Ossi Riekkinen, Team Gym99, Vuorela
9. Christodoulou Christos, Team Body, Vantaa

KEHONRAKENNUS Miehet – 90 kg
1. Sampo Kirjovaara, Mansen Body Club ry., Tre
2. Markus Heinänen, Team Classic Gym, Oulu
3. Ilkka Mursu, Team Pro-Am, Oulu
4. Juha Engberg, Team Leader, Tuusula
5. Markku Ylijoutsijärvi, Team Pro-Am, Tre
6. Jukka Virta, Team Gym 99, Kuopio
7. Sami Oinonen, Team Fittari, Joensuu
8. Harri Forsberg, Mansen Body Club, Tampere
9. Kimmo Hovilainen, Team Force, Heinola
10. Erkki Hirvonen, Steel Club Ry., Tikkakoski
11. Kille Kujala, Team Wellneteus, Vaasa
12. Tero Kivinen, Team Body, Tampere
13. Tero Pietilä, Team Classic Gym, Oulu
14. Teemu Koskinen, Kuntokeskus K&M Team, Kouvola
15. Jonne Berg, Hardcore Team, Turku

KEHONRAKENNUS Miehet – 100 kg
1. Antti Jurvansuu, Dream Team, Oulu
2. Markku Suonsivu, 4betterlife Team, Porvoo
3. Kimmo Salo, Team Body, Tampere
4. Timo Blomberg, Wellmax Team, Helsinki
5. Jukka Vihavainen, Hardcore Team, Helsinki
6. Lasse Pajunoja, Bullfarm Team, Sastamala
7. Jari Veijola, Team Force, Helsinki
8. Marko Aho, Team Classic Gym,Oulu
9. Kimmo Niemi, Team Mayors, Helsinki
10. Jani Sarviluoma, Mansen Body Club ry., Tre

KEHONRAKENNUS Miehet + 100 kg
1. Timo Honkala, Team Pakkotoisto, Mustasaari
2. Ari Kokkonen, Team SDM ry, Kuopio
3. Niko Koskinen, Team SportLife, Helsinki
4. Samuli Koutajoki, Kuntoksks K&M Team, Kausala
5. Sami Jääskeläinen, Wellmax Team, Turku
6. Rami Aaltonen, Mansen Body Club ry., Tampere
7. Marko Halonen, Team Classic Gym, Oulu
8. Toni Ahonen, Kuntokeskus K&M Team, Hollola

Overall: Antti Jurvansuu

Lappeenranta Body Cup
Lappeenranta-sali, Lappeenranta
18. syykuuta 2010

1. Samuli Koutajoki, Kuntokeskus K&M Team, Kausala
2. Juha Engberg, Team Leader, Tuusula
3. Sami Oinonen, Team Fittari, Joensuu
4. Kari Tarvainen, Team SportLife, Kausala
5. Kimmo Niemi, Team Mayors, Helsinki
6. Tero Pietilä, Team Classic Gym, Oulu
7. Petteri Stigell, Hardcore Team, Helsinki

Oulu Body & Fitness
Madetojan Sali, Oulu
11. syykuuta 2010

Noviisien Body SM – 80 kg
1. Mika Simonen, Team Energy, Joensuu
2. Antti Halmo, Wellmax Team, Turku
3. Mika Karppinen, Team Gym-72, Nummela
4. Henri Kukkonen, GB Gym, Helsinki
5. Juha Ojansuu, Team Porin Pyrintö, Las Vegas, USA
6. Timo Hainimo, Team Body, Tampere
7. Riku Kaltio, Hard Power Team, Varkaus

Noviisien Body SM – 90 kg
1. Ilkka Mursu, Team Pro-Am, Oulu
2. Jarno Leppiaho, Body Center, Keminmaa
3. Harri Forsberg, Mansen Body Club, Tampere
4. Kille Kujala, Team Wellneteus, Vaasa
5. Tero Kivinen, Team Bullfarm, Tampere
6. Jani Saima, Team Pakkotoisto, Mikkeli
7. Veli Niemi, Team Body, Viiala
7. Juha-Pekka Koutonen, Body Center, Keminmaa

Noviisien Body SM + 90 kg
1. Jari Veijola, Team Force, Helsinki
2. Rami Nieminen, Wellmax Team, Turku
3. Marko Halonen, Team Classic Gym, Oulu
4. Henrik Salmi, Wellmax Team, Raisio
5. Toni Ahonen, Kuntokeskus K&M Team, Hollola
6. Samuli Saarikalle, Mansen Body Club ry., Tampere
7. Kim Varjonen, Porin Pyrintö ry, Pori
8. Ville Ruuskanen, Team Hardpower, Kuopio

Oulu Body Cup 2010
1. Kimmo Salo, Team Body, Tampere
2. Lasse Pajunoja, Bullfarm Team, Sastamala
3. Marko Aho, Team Classic Gym, Oulu
4. Jani Sarviluoma, Team Pakkotoisto, Tampere

WNT Fitness Classic 2010
Helsingin Kulttuuritalo
17. huhtikuuta 2010

Kehonrakennus masters SM alle 80kg
1. Jari Laine, Mansen Body Club ry, Tampere 7 10 17
2. Marko Mustalahti, Mansen Body Club ry, Tampere 13 22 35
3. Mika Kauppinen, Mansen Body Club ry, Ylöjärvi 10 28 38
4. Pasi Honkanen, Mansen Body Club ry, Tampere 20 40 60

Kehonrakennus masters SM alle 90kg
1. Janne Antila, Team Force, Heinola 6 10 16
2. Tero Pietilä, Team Classic Gym, Oulu 9 20 29
3. Kimmo Nyrönen, Steel Club ry, Vaajakoski 16 34 50
4. Jouko Kourumäki, Steel Club ry, valkeakoski 19 36 55
5. Olli Väätäinen, Team Body, Lappeenranta 25 50 75

Kehonrakennus masters yli 90 kg
1. Timo Blomberg, Hardcore Team ry, Helsinki 5 10 15
2. Matti Leinonen, Team Body, Numminen 10 20 30

Masters Overall:Timo Blomberg

WNT Bodybuilding Grand Prix
1. Lasse Pajunoja, BG Team, Sastamala 5 10 15
2. Timo Blomberg, Hardcore Team ry., Helsinki 12 20 32
3. Jari Stingl, 4betterlife Team, 15 26 41
4. Tero Pietilä, Classic Gym, Oulu 18 40 58
5. Christos Christodoulou, Team Body, Vantaa 25 50 75

Leader Body SM

Fitness Expo, Lahden Messukeskus

3.-4.10.2009

Kehonrakennus masters alle 80 kg
1. Jari Laine, Mansen Body Club ry., Tampere 5 5 10 15
2. Marko Mustalahti, Mansen Body Club ry 10 18 20 38
3. Mika Kauppinen, Mansen Body Club ry. 15 12 32 44
4. Jonny Envik, Team Body, Pietarsaari 20 16 38 54

Kehonrakennus masters alle 90 kg
1. Marko Heikkinen, Team Leader, Kerava 5 5 10 15
2. Janne Antila, Team Force, Heinola 10 14 20 34
3. Seppo Hartikainen, Gym 99, Kuopio 15 13 32 45
4. Olli Väätäinen, Team Promen, Lappeenranta 23 26 38 64
5. Jussi Hokkanen, Team Body, Lahti 26 21 54 75
6. Rainer Ollgren, Hardcore Team, Helsinki 27 28 54 82

Kehonrakennus masters yli 90kg
1. Petri Raatikainen, Team Steel Body, Tampere 5 5 10 15
2. Jari Salmenaho, Hardcore Team Helsinki 10 10 20 30
3. Tero Kaapro, Team Promen, Lappeenranta 16 17 30 47
4. Jukka Jokela, BG Team, Tampere 19 19 40 59
5. Jussi Mattila, BBC ry., Helsinki 25 24 50 74
6. Hannu Moisio, Team Body, Jyväskylä 30 30 60 90

Kehonrakennus masters + 50 v
1. Jari Salmenaho, Hardcore Team Helsinki (50) 5
2. Jussi Mattila, BBC ry., Helsinki (50) 12
3. Jussi Hokkanen, Team Body, Lahti (50) 13
4. Hannu Moisio, Team Body, Jyväskylä (50) 20

Kehonrakennus naiset
1. Susanna Mantila, Hardcore Team, Helsinki 6 5 10 15
2. Suvi Heinonen, Team Force, Riihimäki 9 12 20 32
3. Taina Piikkilä, Team Body, Seinäjoki (noviisi) 15 19 30 49
4. Mia Wahrman, Hardcore Team, Helsinki (nov) 21 15 44 59

Kehonrakennus alle 70kg
1. Tommi Kaukinen, Team Force, Tuusula 9 8 20 28
2. Marko Mustalahti, Mansen Body Club ry. 6 19 10 29
3. Jonny Envik, Team Body, Pietarsaari 17 9 32 41
4. Tony Vierikko, Mansen Body Club, Tampere* 19 17 38 55
5. Veli-Matti Korhonen, Gym 99, Kuopio 25 24 50 74

Kehonrakennus alle 80kg
1. Mikko Mantila, Hardcore Team Helsinki 24 11 22 33
2. Jari Laine, Mansen Body Club ry., Tampere 6 20 16 36
3. Sami Maaniemi, Hardcore Team, Helsinki 12 7 36 43
4. Juha Engberg, Team Force, Tuusala 18 14 36 50
5. Sami Nyman, Team Go4fit, Helsinki 15 24 40 64
6. Kari Tarvainen, Iittibody ry., Kausala 31 29 60 89
7. Marko Lindqvist, Wellmax Team, Turku 34
8. Jaakko Vänttinen, BG Team, Tampere 37
9. Mikko Leppänen, BG Team, Helsinki 43
10. Mika Kauppinen, Mansen Body Club ry., Tre 52
11. Tomi Ketonen, BG Team, Hämeenlinna 52
12. Ari Teppola, Team Body, Espoo 59

Kehonrakennus alle 90kg
1. Jerry Ossi, Team Leader, Kuopio 5 5 10 15
2. Markus Heinänen, Team UFS, Helsinki 14 19 20 39
3. Jerry Virtanen, 4Betterlife Team, Forssa 20 18 32 50
4. Marko Heikkinen, Team Leader, Kerava 13 14 36 50
5 Teemu Koskinen, Iitti Body, Kausala 29 19 56 75
6. Sami Oinonen, Hard Power Team, Varkaus 23 28 52 80
7. Petri Hirvonen, BG Team, Haukipudas 37
8. Joni Alho, Team Wellmax, Raisio 40
9. Matti Yli-Olli, Hardcore Team, Helsinki 44
10. Seppo Hartikainen, Gym 99, Kuopio 49
11. Petteri Stigell, Hardcore Team, Helsinki 56
12. Jussi Forsgren, Team Powerhouse, Tampere 59

Kehonrakennus alle 100kg
1. Petri Raatikainen, Team Steel Body, Tampere 5 5 10 15
2. Tommi Heinonen, Team Force, Riihimäki 10 12 20 32
3. Teemu Vuorinen, Team Body, Hämeenlinna 17 17 36 53
4. Markku Suonsivu, Team Bodytonic, Porvoo 21 19 42 61
5. Julius Rito, BG Team, Mäntsälä 21 22 42 64
6. Jussi Mattila, BBC ry., Helsinki 30 30 60 90

Kehonrakennus yli 100kg
1. Rami Aaltonen, Mansen Body Club, Tampere 5 6 14 20
2. Sami Jääskeläinen, Wellmax Team, Turku 10 11 20 31
3. Jari Salmenaho, Hardcore Team Helsinki 15 13 28 41
4. Jussi Tuomainen, BG Team, Tampere 27 23 48 71
5. Tero Kaapro, Team Promen, Lappeenranta 27 26 48 74
6. Juha Ryödi, BG Team, Tampere 23 25 56 81
7. Jukka Jokela, BG Team, Tampere 34
8. Tommi Kossila, Team Promen, Lappeenranta 42
9. Rauno Savela, Team Jiipee, Rovaniemi 43

KEHONRAKENNUS OVERALL: Jerry Ossi
1. Jerry Ossi 4
2. Petri Raatikainen 8
3. Rami Aaltonen 12
4. Tommi Heinonen 20
5. Sami Jääskeläinen 21
6. Mikko Mantila 22
7. Markus Heinänen 25
8. Sami Maaniemi 32
9. Marko Mustalahti 38
9. Tommi Kaukinen 38

Leader Body SM
Fitness Expo, Lahden Messukeskus

4.-5.10.2008

Naiset
1. Kerttu Koitila, Body Center, Kemi 5 5 5 15

Miehet alle 70 kg
1.Teppo Ålander, Team Kuntosali Pro-Am, Oulu 5 10 15
2. Valtteri Olonen, Team Orimattilan Kehräämö, Orimattila 11 20 31
3. Esa Kukkonen, Team Body, Joensuu 14 32 46
4. Jonny Envik, Team Body, Pietarsaari 21 38 59
5. Tommi Kaukinen, Team Force, Tuusula 24 25 74

Miehet alle 80 kg
1. Sauli Aitto-oja, Mansen Body Club, Tampere 5 10 15
2. Jari Laine, Mansen Body Club, Tampere 14 22 36
3. Kari Tarvainen, Iitti Body, Kausala 12 36 48
4. Janne Antila, Team Force, Heinola 24 36 60
5. Marko Lindqvist, Wellmax Team, Turku 25 46 71
6. Ossi Riekkinen, Team Gym 99, Kuopio 24 60 84
7. Jani Sarviluoma, Team Pakkotoisto, Tampere 35
8. Kari Väisänen, Hyvinkään kehonrakentajat ry. 40
9. Jouko Kourumäki, Steel Club ry., Jyväskylä 45
10. Vesa Koivisto, Team Promen, Lappeenranta 50

Miehet alle 90 kg
1. Toni Kataja, BG Team, Riihikoski 5 10 15
2. Jari Stingl, 4betterlife Team, Helsinki 13 30 43
3. Teemu Vuorinen, Team Body, Hämeenlinna 25 38 63
4. Sampo Kirjovaara, Mansen Body Club, Tampere 23 40 63
5. Juuso Erholtz, Team Pakkotoisto, Tampere 19 46 65
6. Sami Nyman, Team Go4Fit, Helsinki 22 44 66
7. Arto Hurskainen, PT Gym, Oulu 33
8. Marko Ahonen, BG Team, Tampere 40
9. Kaj Hämäläinen, BBC ry., Helsinki 49
10. Jarno Virtanen, Wellmax Team, Uusikaupunki 48
11. Ronnie Niemi, BG Team, Vaasa 54
12. Jani Vammaskoski, Team Promen, Lappeenranta 60

Miehet alle 100 kg
1. Petri Raatikainen, Team Steel Body, Tampere 6 10 16
2. Jukka Vihavainen, Hardcore Team ry., Helsinki 9 20 29
3. Timo Blomberg, Team Nutrisport, Helsinki 18 30 48
4. Rami Aaltonen, Mansen Body Club, Tampere 18 40 58
5. Aki Korhonen, BBC ry., Helsinki 24 48 72
6. Antti Kotvio, Body Center, Tornio 30 60 90
7. Marko Lampinen, Team Pakkotoisto, Mikkeli 36
8. Ville Rekola, Team Mansen Body Club, Tampere 39
9. Kimmo Niemi, Team Pakkotoisto, Helsinki 40
10. Timo Heiniö, Heiniö Power Team, Tampere 50

Miehet yli 100 kg
1. Sami Jääskeläinen, Wellmax Team Turku 5 10 15
2. Timo Vilponen, Team Classic Gym, Vaasa 10 20 30
3. Janne Randen, Team Go4Fit, Helsinki 19 30 49
4. Uolevi Ojala, Wellmax Team, Salo 21 44 65
5. Jukka Pekkala Mansen Body club, Seinäjoki 20 46 66

Overall: Toni Kataja

Leader Night of the Masters
Fitness Expo, Lahden Messukeskus
3.10.2008

Masters + 40 – 70 kg
1. Jonny Envik, Team Body, Pietarsaari 3 3 3 9

Masters + 40 – 80 kg
1. Jari Laine, Mansen Body Club, Tampere 3 3 3 9
2. Jouko Kourumäki, Steel Club ry., Jyväskylä 6 6 6 18

Masters + 40 – 80 kg
1. Kimmo Nyrönen, Steel Club ry., Jyväskylä 3 3 3 9
2. Olli Väätäinen, Team Promen, Lappeenranta 7 8 7 22
3. Pasi Honkanen, Mansen Body Club ry, Tampere 8 7 8 23

Masters + 40 – 90 kg
1. Petri Raatikainen, Team Steel Body, Tampere 3 3 3 9
2. Timo Blomberg, Team Nutrisport, Helsinki 6 6 6 18
3. Jukka Pekkala, Mansen Body club, Seinäjoki 9 10 9 28
4. Ilkka Salovaara, Team Body, Seinäjoki 12 11 12 35
5. Timo Heiniö, Heiniö Power Team, Tampere 15 15 15 45

Masters Overall: Petri Raatikainen

Masters + 50
1. Kari Väisänen, Hyvinkään kehonrakentajat ry. 3 3 6
2. Ilkka Salovaara, Team Body, Seinäjoki 6 6 12
3. Jouko Kourumäki, Steel Club ry., Jyväskylä 9 9 18
4. Vesa Koivisto, Team Promen, Lappeenranta 12 12 24

Go4Fit Turku Body & Fitness
Turun Konserttitalo
13.9.2008

Kehonrakennus, nuoret
1. Janne Tikkamäki, Team Pakkotoisto, Ylihärmä (- 70 kg)

Kehonrakennus, noviisit alle 80 kg
1. Kari Tarvainen, Iitti Body, Kausala 4 4 4 12
2. Marko Lindqvist, Wellmax Team, Turku 5 6 5 16
3. Jonny Envik, Team Body, Pietarsaari 9 8 9 26
4. Ismo Manninen, BG Team, Lappeenranta 12 12 12 36

Kehonrakennus, noviisit alle 90 kg
1. Teemu Vuorinen, Team Body, Hämeenlinna 3 3 3 9
2. Sampo Kirjovaara, Mansen Body Club, Tampere 6 6 6 18
3. Marko Ahonen, GB Team, Tampere 9 12 11 32
4. Niko Andersson, Wellmax Team, Turku 14 12 13 39
5. Kaj Hämäläinen, BBC ry., Helsinki 18 16 14 48*
6. Aki Lehtinen, BBC, Helsinki 19 14 15 48*
7. Petri Hirvonen, BG Team, Haukipudas 19
8. Jani Vammaskoski, Team Promen, Lappeenranta 26
9. Tommi Haikonen, Team Mega-Ravinne, Oulu 26
10. Kimmo Pelkonen, Team Go4Fit, Helsinki 28
* Tasapisteet, ratkaisu viimeisen kierroksen pisteiden perusteella

Kehonrakennus, noviisit yli 90 kg
1. Petri Raatikainen, Team Steel Body, Tampere 6 7 5 18
2.. Antti Kotvio, Body Center, Tornio 6 11 6 23
3. Aki Korhonen, BBC ry., Helsinki 8 12 8 28
4. Ville Rekola, Team Mansen Body Club, Tampere 11 6 11
5. Kimmo Niemi, Team Pakkotoisto, Helsinki 15 14 15 44
6. Juha Mentula, BG Team, Tampere 19 15 18 52
7. Panu Miinalainen, Team Pakkotoisto, Joensuu 20
8. Jani Sarviluoma, Team Pakkotoisto, Tampere 23

Kehonrakennus alle 80 kg
1. Dorji Tshering, M-Club ry., Turku

Kehonrakennus alle 90 kg
1. Toni Kataja, BG Team, Riihikoski 4 3 4 11
2. Juuso Erholtz, Team Pakkotoisto, Tampere 5 6 5 16
3. Jarno Virtanen, Wellmax Team, Uusikaupunki 8 9 8 25
4. Ronnie Niemi, BG Team, Vaasa 12 13 12 37
5. Esa Kukkonen, Team Body, Varkaus 14 13 14 41*
*Kilpailija oli sarjaa ylempänä kuin mitä paino olisi edellyttänyt

Kehonrakennus yli 90 kg
1. Rami Aaltonen, Mansen Body Club, Tampere 5 5 5 15
2. Sami Nyman, Team Go4Fit, Helsinki 6 7 6 19
3. Petri Raatikainen, Tampere 8 9 8 25
4. Ilkka Salovaara, Team Body, Seinäjoki 12 10 12 34

Wrange Body SM 2007
Fitness Expo, Lahti
6.-7.10.2007
Naiset
1. Arja Moilanen, Wellmax Team, Helsinki 10 10 20
2. Inkeri Salminen, Team Pakkotoisto, Helsinki 5 20 25
3. Eva Kovalainen, Team Pakkotoisto, Vantaa 15 30 45

– 70 kg
1. Jarkko Mattila, BG Team, Tampere 10 10 20
2. Petri Perttula, BG Team, Tampere 12 20 32
3. Ari Teppola, Team Force, Espoo 7 30 37

– 80 kg
1. Mikko Mantila, BG Team, Tampere 6 18 24
2. Jari Laine, BG Team, Tampere 13 12 25
3. Janne Antila, Team Force, Heinola 22 30 52
4.Jarkko Valtonen, Porin Pyrintö ry. Pori 19 40 59
5. Hendrick Henningson, Team Body, Barcelona 17 54 71
6. Jarno Virtanen, Wellmax Team, Turku 29 56 85
7. Hannu Selin, Iron Gym, Maui, Hawaiji 34
8. Tshering Dorji, M-Club ry., Turku 40

– 90 kg
1. Jussi Forsgren, Team Powerhouse, Tampere 10 10 20
2. Kimmo Hovilainen, Team Force, Heinola 11 20 31
3. Matti Halonen, BG Team, Tampere 9 36 45
4. Jyri Hannus, Team Force, Husula 20 44 64
5. Jari Stingl, Team Tähtikunto, Helsinki 25 44 69
6. Ismo Rautavuori, Team Body, Askola 30 60 90
7. Dimitri Isberg, BBC ry., Helsinki 35

– 100 kg
1.Kimmo Pätäri, Hyvinkään Kehonrakentajat ry, Hyvinkää 6 10 16
2. Lasse Pajunoja, BG Team, Vammala 16 24 40
3. Markku Ylijoutsijärvi, BG Team, Tampere 14 32 46
4. Janne Randen, Steel Club ry., Seinäjoki 18 34 52
5. Erkki Hirvonen, Steel Club ry., Jyväskylä 21 44 65
6. Juha Kåhlman, Team Physio Phoenix, Kemi 30 60 90
7. Ilkka Kulmala, Hyvinkään kehonrakentajat ry., Hyvinkää 35
8. Anssi Lehtonen, Team Force, Kouvola 40

+ 100 kg
1. Jari Mentula, BG Team, Tampere 6 10 16
2. Sami Jääskeläinen, Wellmax Team, Turku 10 20 30
3. Jukka Pekkala, Mansen Body Klubi, Seinäjoki 15 30 45
4. Kai Soini, Wellmax Team, Helsinki 20 40 60

Force Turku Body & Fitness 2007 tulokset
15.9. Turun Konserttitalo

Kehonrakennus, noviisit – 80 kg
1. Jarno Virtanen, Wellmax Team, Turku 6 12 18
2. Petri Perttula, BG Team, Vantaa 7 14 21
3. Pasi Vuorela, Steel Club ry., Jyväskylä 8 14 22
4. Janne Seppälä, Team Pakkotoisto, Kokemäki 11 24 35

Kehonrakennus , noviisit – 90 kg
1. Jari Leskinen, BBC ry, Helsinki 3 12 15
2. Sampsa Kolsi, Kouvolan KKY, Anjalankoski 9 14 23
3. Jari Stingl, Team Tähtikunto, Helsinki 9 14 23*
4. Marko Aho, Body Center, Tornio 14 24 38
5. Jerry Virtanen, Team Body, Forssa 15 32 47
6. Mika Heinänen, Team Pakkotoisto, Helsinki 14 34 48
7. Dorji Tsherina, M-Club ry., Turku
8. Mika Ekebom, BG Team, Vantaa
* Kilpaili yhden kierroksen aiemmin, mutta keskeytti kilpailun pahoinvoinnin takia päätuomarin kehotuksesta (= ei tulosta kilpailusta, siksi noviisikilpailija)

Kehonrakennus , noviisit + 90 kg
1. Juha Kåhlman, Team Physio Phoenix, Kemi 4 8 12
2. Jouni Tauriainen,TeamBodytonicGym, Porvoo 7 14 21
3. Uolevi Ojala, Team Welmax, Turku 8 16 24
4. Kimmo Kauko, Team Body, Rauma 12 24 36

Kehonrakennus , miehet – 80 kg
1. Jarkko Mattila, BG Team, Tampere 3 6 9
2. Sami Lehtonen, Team Sport-Heavy, Jyväskylä 7 12 19
3. Ari Teppola, Team Force, Espoo 8 18 26

Kehonrakennus , miehet – 90 kg
1. Mikko Mantila, Team Body, Helsinki 4 6 10
2. Jarkko Valtonen, Porin Pyrintö ry., Pori 5 12 17

Kehonrakennus , miehet + 90 kg
1. Janne Randen, Steel Club ry., Seinäjoki 8 10 18
2. Markku Ylijoutsijärvi, BG Team, Tampere 7 14 21
3. Lasse Pajunoja, BG Team, Vammala 8 18 26
4. Kai Soini, Wellmax Team, Helsinki 11 24 35
5. Kimmo Pätäri, Hyvinkään Kehonrakentajat ry. 12 28 40
6. Jussi Forsgren, Team Powerhouse, Tampere 17 36 53
7. Jyri Hannus, Team Force, Husula
8. Jukka Pekkala, Mansen Body Klubi, Seinäjoki
9. Anssi Lehtonen, Team Force, Kouvola

Kehonrakennus , naiset, MM-karsinta
1. Inkeri Salminen, Team Pakkotoisto, Helsinki*
* Valittiin MM-joukkueeseen

Wrange Body SM, 7.-8. lokakuuta 2006, Fitness Expo, Lahti

Wrange Body SM, naiset
1. Inkeri Salminen, Team Pakkotoisto, Helsinki 5 5 5 10
2. Susanna Mantila*, Team BODY, Helsinki 10 13 10 23
3. Suvi Murtola, Leader Team, Helsinki 17 12 19 31
4. Jaana Kohonen**, Wellmax Team, Turku 22 21 18 39
5. Pia-Maria Honkanen, Kinnari Gym, Järvenpää 22 24 24 48
* Noviisien SM 1
** Noviisien SM 2

Wrange Body SM– 70 kg
1. Tommi Kaukinen, Leader Team, Kerava 5 5 5 10
2. Tony Heino, Team BODY, Orimattila 12 15 13 28
3. Janne Heikkilä, Team Force, Kerava 13 21 12 33
4. Esa Kukkonen, Team BODY, Varkaus 20 16 20 36
5. Tomi Miettinen, Team BODY, Helsinki 25 18 25 43

Wrange Body SM – 80 kg
1. Juha Hakala, Team Powerhouse ry., Tampere 5 8 6 14
2. Sauli Aitto-oja, Manse Body Club Ry, Tampere 11 8 9 17
3. Arto Hurskainen, PT Gym, Oulu 14 21 15 36
4. Sami Maaniemi, Team BODY, Helsinki 24 15 21 36
5. Toni Kataja, Gym 2000 ry., Turku 20 22 24 46
6. Jari Laine, Bull’s Team, Tampere 32
7. Miska Niinimäki, Wellmax Team, Turku 32
8. Kalle Karhu, Team Fenno Sport, Ulvila 40
9. Ossi Riekkinen, Savon Atleettiklubi, Kuopio 47
10. Ronnie Niemi, Team BODY, Vaasa 49
11. Tommi Pitkänen, Team BODY, Vantaa 56
12. Jonne Berg, Gym 2000, Turku 57

Wrange Body SM – 87,5 kg
1. Jerry Ossi, Savon Atleettiklubi ry., Kuopio 5 5 5 10
2. Markus Heinänen, Team Pakkotoisto, Helsinki 10 12 10 22
3. Markku Ylijoutsijärvi, Bull’s Team, Tampere 15 14 18 32
4. Janne Antila, Team Force, Heinola 20 25 17 42
5. Juhani Hokkanen, Team BODY, Lahti 26 19 25
6. Jarkko Mattila, Team Powerhouse ry., Tampere 29

Wrange Body SM – 95 kg
1. Timo Honkala, Mansen Body Club ry, Vaasa 5 5 5 10
2. Tommi Heinonen, Team Force, Helsinki 21 13 13 26
3. Sami Koponen, Team Force, Kotka 11 14 14 28
4. Marko Heikkinen, Leader Team, Järvenpää 14 18 18 36
5. Jukka Vihavainen, BBC ry., Helsinki 26 25 25 50
6. Harri Nuora, Team Powerhouse, Tampere 28
7. Juhani Mattila, BBC ry., Helsinki 33

Wrange Body SM + 95 kg
1. Janne Käyhty, Gym 2000 ry., Turku 8 5 7 12
2. Sami Jääskeläinen, Wellmax Team, Turku 12 16 8 24
3. Kimmo Pätäri, Hyvinkään kehonrakentajat ry, Hyvinkää 14 16 17 33
4. Veli-Pekka Niskanen, Mansen Body Club ry., Tampere 15 15 18 33
5. Rauno Savela, Jiipee 24, Rovaniemi 25 25 25 50
6. Jukka Jokela, Bull’s Team, Tampere 30
7. Timo Heiniö, Heiniö Power Team, Helsinki 35

Wrange Body SM overall -voittaja
1. Jerry Ossi, Savon Atleettiklubi ry., Kuopio

Turku Body & Fitness, Turun konserttitalo 16. syyskuuta, 2006

Naisten MM-karsinnassa kilpailivat ja joukkueeseen valittiin:

Suvi Murtola, Leader Team, Helsinki

Inkeri Salminen, Team Pakkotoisto, Helsinki

Nuoret – 70 kg

1. Peter Kokko, JP 24, Saarenkylä 12 9 12 21

2. Timo Hainimo, Team Pakkotoisto, Kangasala 15 15 15 30

Nuoret + 80 kg

1. Niko Andersson, Wellmax Team, Turku 3 4 3 7*

2. Risto Hatulainen, Team BODY, Pori 8 6 8 14

3. Olli Kaminen, Team BODY, Seinäjoki 7 9 9 18

Masters – 80 kg, + 40 v.

1. Juha Hakala, Team Powerhouse ry., Tampere 5 9 6 15

2. Jari Laine, Bull’s Team, Tampere 9 16 8 24

Masters + 80 kg, + 40 v.

1. Timo Honkala, Mansen Body Club ry, Vaasa 4 3 4 7

2. Ilkka Salovaara, Team BODY, Seinäjoki 14 12 14 26

3. Juhani Hokkanen, Team BODY, Lahti 18 11 18 29

4. Timo Heiniö, Heiniö Power Team, Helsinki 20 14 20 34

Masters + 50 v.

1. Juhani Mattila, BBC ry., Helsinki (+50v.) 15 19 15 34

2. Hannu Moisio, Steel Club ry., Jyväskylä (+50v.) 32 24 24 48

Noviisit alle 70 kg

1. Janne Heikkilä, Team Force, Kerava 6 11 8 19

2. Toni Vahala, Mansen Body Club ry, Tampere 15 15 15 30

Noviisit alle 80 kg

1. Marko Ahtonen, Team Pakkotoisto, Joensuu 4 6 4 10

2. Ossi Riekkinen, Savon Atleettiklubi, Kuopio 10 6 8 14
3. Tommi Pitkänen, Team BODY, Vantaa 10 8 10 18

4. Toni Leino, Bull’s Team, Vammala 18 18 18 36

Noviisit alle 87,5 kg

1. Jonne Berg, Gym 2000, Turku 5 7 5 12

2. Janne Martin, Wellmax Team, Turku 6 6 6 12

3. Mika Pekkarinen, Bull’s Team, Tampere 8 10 8 18

4. Marko Kakko, Leader Team, Järvenpää 11 8 11 19

5. Esa-Pekka Tuure, Team Pakkotoisto, Varkaus 15 11 15 26

6. Marko Lähteenmäki, Mansen Body Club Ry, Tampere 18 – – 18

Noviisit alle 95 kg

1. Janne Tukiainen, Team Body, Helsinki 3 8 3 11

2. Juha-Pekka Hakkarainen, Steel Body ry., Jyväskylä 6 9 6 15

3. Mikko Pietikäinen, Team Sport-Heavy, Jyväskylä 14 8 14 22

4. Pasi Eriksson, Team Pakkotoisto, Helsinki 14 14 14 28

5. Petri Salonen, Gym 2000, Turku 17 19 17 36

Noviisit yli 95 kg

1. Jukka Jokela, Bull’s Team, Tampere 9 8 9 17

2. Tarmo Särkelä, Team BODY, Seinäjoki 21 19 20 39

Miehet alle 80 kg

1. Miska Niinimäki, Wellmax Team, Turku 3 8 3 11

2. Sami Maaniemi, Team BODY, Helsinki 10 3 10 13

3. Toni Kataja, Gym 2000 ry., Turku 9 10 9 19

4. Tommi Kaukinen, Leader Team, Kerava 10 13 10 23

5. Kalle Karhu, Team Fenno Sport, Ulvila 13 11 13 24

6. Tony Heino, Team BODY, Orimattila 18 – – 18

7. Tomi Miettinen, Team BODY, Helsinki 22 – – 22

8. Esa Kukkonen, Team BODY, Varkaus 23 – – 23

Miehet alle 90 kg

1. Arto Hurskainen, PT Gym, Oulu 3 5 3 8

2. Markku Ylijoutsijärvi, Bull’s Team, Tampere 6 4 6 19

4. Ronnie Niemi, Team BODY, Vaasa 12 12 12 24

5. Jarkko Mattila, Team Powerhouse ry., Tampere 15 15 15 30

3. Markus Heinänen, Team Pakkotoisto, Helsinki 9 9 9 18

Miehet yli 90 kg

1. Janne Käyhty, Gym 2000 ry., Turku 4 3 4 7

2. Kimmo Pätäri, Bull’s Team, Hyvinkää 5 9 5 14

4. Marko Lampinen, Team Pakkotoisto, Mikkeli 9 14 10 24

3. Marko Heikkinen, Leader Team, Järvenpää 13 6 12 18

5. Jukka Vihavainen, BBC ry., Helsinki 15 13 13 26

6. Rauno Savela, Jiipee 24, Rovaniemi 17 – – 17

7. Harri Nuora, Team Powerhouse, Tampere 21 – – 21

8. Kari Holopainen, Team Pakkotoisto, Varkaus 24 – – 24

Wrange Body SM, 1. lokakuuta 2005, Fitness Expo, Lahti

Naiset

1. Salla Kauranen, Team BODY, Helsinki 5 5 5 10

2. Mari Laine, Bull’s Team, Tampere 10 10 10 20

Miehet – 70 kg

1. Jukka-Pekka Nousiainen, Riihimäen Voimailijat ry 10 10 8 18

2. Marko Kallioniemi, Steel Club, Jyväskylä 5 5 15 20

3. Petri Saarenpää, PT Gym, Oulu 15 15 15 30
4. Ari Teppola, Body Center, Tornio 20 20 14 34

5. Toni Tupala, MBC, Tampere 25 25 22 47

6. Ossi Laine, Team Powerhouse, Tampere 30

Miehet – 80 kg

1. Petri Koivisto, Platinum, Lappeenranta 7 7 8 15

2. Kimmo Hovilainen, Team ABB, Heinola 9 8 16 24

3. Henry Kylänen, Rauma 24 22 7 29

4. Jari Laine, Bull’s Team, Tampere 17 16 25 41

5. Sami Nyman, Team BODY, Helsinki 22 22 19 41

6. Sami Maaniemi Team BODY, Helsinki 26

7. Kim Kuiri, MBC, Tampere 36

8. Marko Petterson, Team Wellmax, Turku 39

9. Veikko Niiranen, M-Club ry., Turku 45

Miehet – 87,5 kg

1. Jukka Huoponen, Team ABB, Mikkeli 6 6 5 11

2. Sami Oinonen, Team BODY, Joensuu 10 9 17 26

3. Jani Kuusinen, MBC, Tampere 20 16 10 26

4. Markku Ylijoutsijärvi, Bull’s Team, Tampere 16 20 22 42

5. Kimmo Kontunen, Platinum, Lappeenranta 25 24 21 45

6. Jussi Hokkanen, Muscle Team ry., Lahti 31

7. Toni Saarenmaa, Porin Pyrintö ry. 32

8. Vesa Koivisto, Platinum, Lappeenranta 40

Miehet – 95 kg

1. Kimmo Salo, MBC, Tampere 6 7 8 15

2. Tapani Valkonen, Platinum, Lappeenranta 13 10 7 17

3. Janne Randen, Steel Club, Jyväskylä 11 13 16 29

4. Kari Pajuniemi, Team Wellmax, Turku 20 20 23 43

5. Jussi Mattila, BBC, Helsinki 25 25 21 46

Miehet + 95 kg

1. Jari Mustonen, Gym 23, Orimattila 14 11 8 19

2. Sami Jääskeläinen, Gym 2000, Turku 6 5 15 20

3. Janne Käyhty, Gym 2000 ry. Turku 10 14 7 21

4. Niko Koskinen, Team BODY, Helsinki 21 22 20 42

5. Jari Mentula, Bull’s Team, Tampere 25 23 25 48

6. Kimmo Pätäri, Hyvinkään Kehonrakentajat 30

7. Marko Lampinen, Team ABB, Mikkeli 34

8. Jukka Pekkala, Team BODY, Seinäjoki 42

9. Rauli Tolonen, Muscle Team ry., Lahti 46

10. Ahti Ruottinen, Platinum, Lappeenranta 49

11. Timo Heiniö, Bull’s Team, Helsinki 53

Yleisvoittaja: Jukka Huoponen

Turku Body & Fitness, Turun konserttitalo 16. syyskuuta, 2005

Nuorten SM (alle 21 v.)

Noviisit, naiset

1. Mari Laine, Bull’s Team, Tampere 3 3 3 6

Nuorten SM (alle 21 v.)

– 70 kg

1. Kari Tarvainen, Iitti Body 3 3 3 6

2. Ossi Laine, Tampere 6 6 6 12

– 80 kg
1. Stefan Nieminen, Team BODY, Helsinki 3 3 3 6

+ 80 kg

1. Jerry Virtanen, Forssa 3 3 3 6

2. Lari Tuorila, Vaasa 6 6 6 12

Masters SM (yli 40 v.)

– 80 kg

1. Hendrick Henningsen, Muscle Team, Barcelona 4 4 3 7

2. Jari Laine, Bull’s Team, Tampere 5 5 6 11

3. Veikko Niiranen, M-Club ry., Turku 9 9 9 18

+ 80 kg

1. Tapani Valkonen, Platinum, Lappeenranta 3 3 3 6

2. Jussi Hokkanen, Muscle Team, Lahti 6 6 6 12

3. Ilkka Salovaara, Team BODY, Seinäjoki 11 10 9 19

4. Timo Heiniö, Bull’s Team, Helsinki 13 12 13 25

5. Hannu Osala, Platinum, Lappeenranta 15 14 14 28

6. Pasi Honkanen, MBC, Tampere 15

Yli 50-vuotiaat

1. Jussi Mattila, BBC, Helsinki 3 3 3 6

2. Vesa Koivisto, Platinum, Lappeenranta 6 6 6 12

3. Hannu Moisio, Steel Club, Jyväskylä 9 9 9 18

Noviisien SM (ensimmäistä kertaa kilpailevien)

– 70 kg

1. Timo Moisio, Hyvinkään Kehonrakentajat ry. 3 3 3 6

2. Tony Heino, Gym 23 ry, Orimattila 6 6 6 12

– 80 kg

1. Mika Arstio, Body Center, Kemi 5 6 6 12

2. Mikko Mantila, Team BODY, Helsinki 9 9 6 15

3. Arto Hurskainen, PT Gym, Oulu 7 7 9 16

4. Jani Turtiainen, JVP-Turvallisuus, Jyväskylä 9 8 10 18

5. Mika Laiho, JVP-Turvallisuus, Jyväskylä 14 15 14 29

6. Marko Laitinen, HardPower Team-95, Varkaus 18

– 87,5 kg
1. Tomi Takamaa, Team Body, Helsinki 3 3 5 8

2. Ville Juntunen, Platinum, Lappeenranta 7 7 4 11

3. Timo Hokkanen, JVP-Turvallisuus, Jyväskylä 8 8 9 17

– 95 kg

1. Anssi Lehtonen, Team BODY, Kouvola 3 3 3 6

+ 95 kg

1. Kari Pajuniemi, Team Wellmax Finland, Turku 3 3 6 9

2. Lasse Pajunoja, Bull’s Team, Tampere 6 6 5 11

3. Jani Ihalainen, Bull’s Team, Tampere 9 9 7 16

4. Ahti Ruottinen, Platinum, Lappeenranta 14 13 13 26

5. Jukka Pekkala, Team BODY, Seinäjoki 14 14 14 28

6. Tommi Kossila, Platinum, Lappeenranta 17

7. Arto Jäntti, Iitti Body, Kausala 21

Wrange Body SM-kilpailun katsastus (ei karsinta, kaikki pääsevät SM-kisaan)

– 80 kg

1. Petri Koivisto, Platinum, Lappeenranta 3 3 5 8

2. Sami Nyman, Team BODY, Helsinki 6 6 7 13

3. Sami Maaniemi Team BODY, Helsinki 9 9 6 15

4. Marko Petterson, TeamWellmax Finland 12 12 13 25

5. Petri Saarenpää, PT Gym, Oulu 15 15 14 29

6. Ari Teppola, Body Center, Tornio 17

7. Toni Tupala, MBC, Tampere 21

– 90 kg

1. Jukka Huoponen, Team ABB, Mikkeli 3 3 3 6

2. Sami Oinonen, Team BODY, Joensuu 6 6 7 13

3. Kim Kuiri, MBC, Tampere 12 11 8 19

4. Markku Ylijoutsijärvi, Bull’s Team, Tampere 9 10 10 20

5. Toni Saarenmaa, Porin Pyrintö ry.15 15 15 30

6. Kimmo Kontunen, Platinum, Lappeenranta 18

+90 kg

1. Janne Käyhty, Gym 200, Turku 3 3 3 6

2. Kimmo Salo, MBC, Tampere 7 7 6 13

3. Jari Mentula, Bull’s Team, Tampere 7 7 9 16

4. Niko Koskinen, Team BODY, Helsinki 11 10 12 22

5. Tommi Heinonen, Team ABB, Helsinki 15 15 14 29

6. Sami Jääskeläinen, Gym 2000, Turku 18

7. Janne Randen, Steel Club, Jyväskylä 21

8. Marko Lampinen, Team ABB, Mikkeli 25

9. Rauli Tolonen, Muscle Team ry., Lahti 26

10. Jani Kuusinen, MBC, Tampere 31

11. Kimmo Pätäri, Hyvinkään Kehonrakentajat 33

12. Tero Kaapro, Platinum, Lappeenranta 35

Nordic Championships, Helsinki, Finland, April 23rd, 2005

+ 95 kg

1. Paal Snorre Høyer, Norway 6 5 5 16

2. Lennart Brandt, Sweden 13 14 13 40

3. Kim Kold, Denmark 13 14 14 41

4. Timo Vilponen, Finland 20 21 21 62

5. Jari Mustonen, Finland 23 22 22 67

– 95 kg

1. Reijo Pasanen, Finland 5 7 8 20

2. Magnus Bess Juliusson, Iceland 12 11 10 33

3. Jesper Claesson, Sweden 16 14 16

4. Ismo Rautavuori, Finland 19 20 16 55

5. Kenneth Mandal, Norway 23 22 23 68

– 87,5 kg

1. Jari Sihvonen, Finland 5 5 5 15

2. Christan Egner, Norway 11 12 11 34

3. Janne Antila, Finland 14 16 14 44

4. Mattias Öhlén, Sweden 18 16 18 52

– 80 kg

1. Toni Kataja, Finland 7 5 6 18

2. Bård Nilsen, Norway 12 13 12 37

3. Sami Maaniemi, Finland 15 14 16 45

4. Ole Nielsen, Denmark 21 2119 61

5. Sigurdur Gestsson, Iceland 22 24 22 68

6. Tommi Kaukinen, Finland 25 27 – 52

– 70 kg

1. Mika Nyyssölä, Finland 5 5 5 15

2. Erik Sanz, Denmark 10 10 10 30

Women’s bodybuilding

1. Anne-Grethe Torgersen, Norway 5 5 10

2. Helle Sheila Stampe, Denmark 10 10 20

Kehonrakennuksen SM-kilpailut

23. lokakuuta 2004

Fitness Expo, Lahden Messu- ja Urheilukeskus, Lahti

Naiset -57 kg

1.Salla Kauranen, Helsinki 5 5 10

2. Hanna Lindén -Salo, Haaparanta 10 10 20

Naiset +57 kg

1. Inkeri Salminen, Tampere 5 5 10

2. Pia -Maria Honkanen, Halkia 10 10 20

3. Pia Heikkilä, Oulu 15 15 30

Miehet –70 kg

1.Jukka-Pekka Nousiainen, Hyvinkää 5 5 10

2. Sami Maaniemi, Helsinki 10 10 20

3. Hannu Nissinen, Kuopio 15 15 30

4. Tomi Miettinen, Helsinki 20 20 40

Miehet alle 80 kg

1. Petri Panula, Tampere 8 8 16

2. Kimmo Hovilainen, Heinola 11 11 22

3. Jjuha Enberg, Heinola 14 13 27

4. Teppei Morimoto, Tampere 16 18 34

5. Miska Niinimäki, Turku 24 23 47

6. Jukka Hämäläinen, Mikkeli

7. Jari Laine, Tampere

8. Sami Koivunen, Rauma

9. Tommi Kaukinen, Helsinki

10. Ismo Korhonen, Mikkeli

11. Jouko Kourumäki, Jyväskylä

12. Jarkko Mattila, Tampere

13. Erik Luovula, Tampere

14. Sami Lehtonen, Jyväskylä

Miehet –87, 5 kg

1. Jerry Ossi, Kuopio 5 5 10

2. Jarkko Hinkkanen, Jyväskylä 10 10 20

3. Marko Heikkinen, Järvenpää 18 18 36

4. Janne Kotka, Hikiä 18 18 36

5. Jari Sihvonen, Lahti 24 24 48

6. Janne Antila, Heinola

7. Timo Blomberg, Helsinki

8. Sauli Aitto-Oja, Tampere

9. Jan- Mikael Urjansson, Helsinki

10. Markku Ylijoutsijärvi, Tampere

11. Jarkko Valtonen, Pori

12. Tarmo Jussila, Hyvinkää

13. Rauni Saukkonen, Kuopio

14. Juha Liiri, Helsinki

Miehet –95 kg

1. Reijo Pasanen, Jyväskylä 5 5 10

2. Jari Mattila, Vantaa 10 10 20

3. Jussi Hokkanen, Lahti 18 17 35

4. Erkki Hirvonen, Jyväskylä 22 21 43

5. Marko Lohikoski, Helsinki 21 23 44

6. Kari Lindén, Pori

7. Petri Rautio, Joensuu

8. Jyrki Saarinen, Jyväskylä

Miehet +95 kg

1.Timo Vilponen, Vaasa 7 8 15

2. Ari Kokkonen, Kuopio 8 7 15

3. Jari Mustonen, Kuopio 14 14 28

4. Rauno Savela, Rovaniemi 21 22 43

5. Jussi Heikkilä, Kuopio 25 23 48

6. Rauli Tolonen, Lahti

7. Aki Mähönen, Helsinki

8. Rami Aaltonen, Tampere

9. Timo Heiniö, Helsinki

Noviisien, nuorten ja masters SM, Turun Konserttitalo 9. lokakuuta 2004

Nuoret alle 70 kg

1. Timo Poutiainen, Hyvinkää 3 3 6

Nuoret alle 80 kg

1. Niko Andersson, Turku 3 3 6

Naiset

1. Pia Heikkilä, Oulu 3 3 6

Alle 80 kg

1. Petri Panula, Tampere 3 3 6

2. Ismo Korhonen, Mikkeli 6 6 12

Alle 90 kg

1. Jarkko Hinkkanen, Jyväskylä 3 3 6

2. Tarmo Jussila, Hyvinkää 6 6 12

Yli 90 kg

1. Petteri Kiviniemi, Helsinki 3 3 6

Noviisit – 70 kg

1. Toni Tupala, Tampere 4 5 9

2. Hannu Nissinen, Kuopio 5 4 9

3. Tomi Miettinen, Helsinki 9 9 18

Noviisit – 80 kg

1. Juha Engberg, Heinola 3 4 7

2. Miska Niinimäki, Turku 6 5 11

3. Sami Koivunen, Rauma 10 10 20

4. Juuso Usala, Tampere 11 11 22

5. Pasi Toikka, Kotka 16 16 32

6. Erik Luovula, Tampere 19 19 38

7. Jarkko Mattila, Tampere 21 20 41

8. Sami Lehtonen, Jyväskylä 23 24 47

Noviisit -87,5 kg

1. Timo Blomberg, Helsinki 4 3 7

2. Jan-Mikael Urjansson, Helsinki 7 7 14

3. Kontunen Kimmo, Lappeenranta 7 7 14

4. Mika Haanpää, Helsinki 12 12 24

5. Jari Laine, Tampere 15 15 30

6. Ronnie Niemi, Vaasa 19 18 37

7. Juha Liiri, Helsinki 22 22 44

8. Jari Pouta, Kuopio 22 23 45

9. Kalle Aaltonen, Lahti 27 27 54

Noviisit – 95 kg

1. Jyri Hannus, Karhula 3 3 6

2. Marko Lohikoski, Helsinki 6 6 12

3. Ville Lihavainen, Tampere 9 9 18

4. Tomi Liuska, Virkkala 12 12 24

Noviisit +95 kg

1. Jussi Heikkilä, Kuopio 3 3 6

2. Aki Mähönen, Helsinki 7 7 14

3. Rauli Tolonen, Lahti 9 9 18

4. Kai Soini, Turku 13 13 26

5. Rauno Savela, Rovaniemi 15 15 30

6. Jarkko Noponen, Espoo 16 16 32

7. Kaapro Tero, Lappeenranta 20 19 39

8. Simo Viitaniemi, Turku 24 24 48

Masters + 40 – 80 kg

1. Jouko Kourumäki, Jyväskylä

2. Mauri Moilanen, Oulu

+80 kg

1. Tapani Valkonen, Lappeenranta

2. Jussi Hokkanen, Lahti

3. Timo Heiniö, Helsinki

4. Ismo Rautavuori, Askola

5. Jyrki Saarinen, Jyväskylä

6. Ilkka Salovaara, Seinäjoki

7. Veikko Niiranen, Turku

Masters + 50

1. Kari Lindén, Pori

2. Koivisto Vesa, Lappeenranta

Tampereen katsastus, Sampolan yläasteen juhlasali, 2.10.

Naiset

1. Hanna Lindén-Salo, Tornion voimanostajat, Haaparanta 3 3 6

2. Inkeri Salminen, Mansen Body Club, Tampere 7 6 13

3. Pia-Maria Honkanen, Fortius, Järvenpää 7 8 15

Alle 80 kg

1. Jukka-Pekka Nousiainen, Riihimäen voimailijat 3 3 6

2. Sami Maaniemi, Mayor’s, Helsinki 6 6 12

3. Jarkko Mattila, Powerhouse Gym, Tampere 8 8 16

4. Toni Tupala, Mansen Body Club, Tampere 12 12 24

Alle 90 kg

1. Janne Kotka, Jiipeen Kuntosali, Rovaniemi 4 4 8

2. Marko Heikkinen, Mayors, Järvenpää 5 5 10

3. Kimmo Hovilainen; Muscle Team, Heinola 8 9 17

4. Juha-Pekka Tuomainen, Savon Atleettiklubi, Kuopio 12 12 24

5. Jari Sihvonen, Muscle Team, Lahti 15 15 30

6. Jarkko Valtonen, Porin Pyrintö, Pori 18 18 36

7. Erik Luovula, Mansen Body Club, Tampere 21 21 42

Yli 90 kg

1. Erkki Hirvonen, Steel Club, Jyväskylä 4 3 7

2. Rami Aaltonen, Mansen Body Club, Tampere 5 6 11

3. Petri Rautio, SDM Tiimi, Kuopio 10 11 21

4. Timo Heiniö, Gold’s Gym, Helsinki 11 10 21

5. Markku Ylijoutsijärvi, Mansen Body Club, Tampere 15 15 30

6. Rauno Saukkonen, Savon Atleettiklubi, Kuopio 18 18 36

Kehonrakennuksen SM-kilpailut

5. lokakuuta 2003

Fitness Expo, Lahden Messu- ja Urheilukeskus, Lahti

Miehet yli 90 kg

1. Boogie Mustonen, Savon Atleetti Klubi Ry., Kuopio 5 5 10

2. Ari Kokkonen, Team SDM Ry., Kuopio 11 11 22

3. Veli-Pekka Niskanen, Mansen Body Club Ry., Tampere 14 14 28

4. Sami Jääskeläinen, Gym 2000 ry, Turku 20 20 40

6. Pekka Ylen, BBC Ry., Helsinki 32 – 32

5. Kimmo Pätäri, Hyvinkään Kehonrakentajat Ry. 25 25 50

7. Janne Randen, Mansen Body Club. Ry., Tampere 32 – 32

Miehet alle 90 kg

1. Tommi Heinonen, Gold’s Gym Ry., Helsinki 8 9 17

2. Jukka Huoponen, Power Team Mikkeli Ry. 12 9 21

3. Marko Nevala, Gold´s Gym Ry., Helsinki 11 12 23

4. Jukka Aho, Järvenpään Fortius Ry. 23 20 43

5. Erkki Hirvonen, Steel Club Ry., Jyväskylä 22 25 47

6. Jari Sihvonen, Muscle Team Ry., Lahti 29 – 29

Miehet alle 80 kg

1. Teppei Morimoto, Mansen Body Club Ry., Tampere 9 9 18

2. Jukka Hämäläinen, Power Team Mikkeli Ry. 13 12 25

3. Tommi Kaukinen, Järvenpään Fortius Ry. 16 15 31

4. Petri Panula, Mansen Body Club. Ry., Tampere 17 19 36

5. Sauli Aitto-oja, Mansen Body Club Ry., Tampere 23 22 45

6. Jyrki Lappi, Muscle Team Ry., Lahti 29 – 29

7. Sami Nyman, Gold’s Gym Ry., Helsinki 35 – 35

8. Jouko Kourumäki, Steel Club Ry., Jyväskylä 40 – 40

9. Matti Uznanski, Kuntokeskus Platinum, Lappeenranta 44 – 44

Miehet alle 70 kg

1. Marko Kallioniemi, Steel Body ry, Jyväskylä 5 5 10

2. Mika Nyyssölä, Gold’s Gym Ry., Helsinki 11 10 21

3. Tommi Härkönen, PT-Gym, Oulu 14 15 29

4. Jussi Autere, Kuntokeskus Platinum, Lappeenranta 20 20 40

Noviisit yli 90 kg

1. Niko Koskinen, Mansen Body Club. Ry., Tampere 7 6 13

2. Heikki Tallinen, Team SDM Ry., Kuopio 9 10 19

3. Timo Kivelä, Riihimäen Ykkössali Ry. 14 14 28

4. Kari Holopainen, Team SDM Ry., Kuopio 20 20 40

Noviisit alle 90 kg

1. Mika Mattila PT Gym Ry., Oulu 6 6 12

2. Ismo Koivisto, Muscle Team Ry., Lahti 12 11 23

3. Sami Oinonen, Savon Atleetti Klubi Ry., Kuopio 16 17

4. Samuli Perälä, Mansen Body Club. Ry., Tampere 20 20 40

5. Joonas Ojanen, Gold’s Gym Ry., Helsinki 20 20 40

6. Pertti Ojasalmi, Hard Power Team Ry., Kuopio 30 – 30

7. Jari Laine, Mansen Body Club Ry., Tampere 35 – 35

8. Kalle Aaltonen, Muscle Team Ry., Lahti 40 – 40

Noviisit alle 80 kg

1. Toni Kataja, GYM 2000, Turku 5 5 10

2. Mika Mäkinen, Jiipeen Kuntosali Ry., Rovaniemi 14 14 28

3. Juha Kyrönviita, Mansen Body Club Ry., Tampere 15 14 29

4. Markus Heinänen, Gold’s Gym Ry., Helsinki 17 18 35

5. Jarno Leinonen, Hard Power Team Ry., Kuopio 21 25 46

6. Kim Kuiri, Mansen Body Club Ry., Tampere 27 – 27

7. Jarkko Valtonen, Muscle Factory Ry., Pori 36 – 36

8. Jarkko Mattila, Team Powerhouse Ry., Tampere 37 – 37

9. Harri Holopainen, Kuntokeskus Platinum, Lappeenranta 45 – 45

Noviisit alle 70 kg

1. Jukka-Pekka Nousiainen, Riihimäen Voimailijat Ry. 5 5 10

2. Tomi Miettinen, Gold’s Gym Ry., Helsinki 10 10 20

Naiset

1. Salla Kauranen, Gold’s Gym Ry., Helsinki (alle 57 kg voittaja) 5 5 10

2. Hanna Lindén-Salo, Tornion Voimanosto Team-94 Ry. (noviisisarja) 12 11 23

3. Pia-Maria Honkanen, Team Fortius, Järvenpää (noviisisarja) 13 14 27

4. Suvi Murtola, Gold`s Gym ry, Helsinki (alle 52 kg voittaja) 20 20 40

Masters

1. Jouko Kourumäki, Steel Club Ry., Jyväskylä (-80/+40v.) 7 6 13

2. Alpo Oikarinen, Gold’s Gym Ry., Helsinki (+50v.) 8 9 17

3. Pasi Honkanen, Mansen Body Club. Ry., Tampere (+80/+40v.) 15 15 30

Nuoret yli 80 kg

1. Mika Heinänen, Gold’s Gym Ry., Helsinki 5 5 10

2. Esa-Pekka Tuure, Team SDM Ry., Kuopio 10 10 20

3. Janne Martin, Gym 2000 Ry., Turku 15 15 30

Nuoret alle 70 kg

1. Tommi Pitkänen, Mikkelin Power Team Ry. 5 5 10

Kehonrakennuksen SM-kilpailut, Helsingin Kulttuuritalo, Helsinki 2.11.2002

Naiset +57 kg

1.(1.) Karita Valkiala, Team Powerhouse, Tampere 5 5 10

2.(2.) Heli Heiniö, Gold’s Gym , Helsinki 10 10 20

Naiset -57 kg

1.(3.) Suvi Murtola, Gold`s Gym, Helsinki 15 15 30

Naisjuniorit

1.(4.) Päivi Ranta, Muscle Team , Lahti 20 20 40

(Suluissa naisten sarjojen yhteiskilpailun sijoitukset)

Nuoret + 80 kg

1. Juha Salonen, Järvenpään Fortius, Järvenpää 5 5 10

2. Kalle Aaltonen, Muscle Team, Lahti, 10 10 20

Masters – 80 kg

1. Mauri Moilanen, Jiipeen-liikuntasali, Rovaniemi 30 30 60

Masters + 80 kg (yleinen sarja)

1. Jari Mattila, Gold’s Gym, Helsinki 5 5 10

2. Mauri Heikkinen, Savon Atleetti Klubi, Kuopio 12 12 24

3. Jussi Hokkanen, Muscle Team, Lahti 13 13 26

4. Mauri Koivisto, Muscle Factory, Pori 20 20 40

5. Timo Heiniö, Gold’s Gym, Helsinki 25 25 50

Masters + 50 v.

1. Mauri Heikkinen, Savon Atleetti Klubi, Kuopio

Noviisit alle 80 kg

1. Teppei Morimoto, Mansen Body Club, Tampere 7 5 12

2. Kimmo Lindén, Gold’s Gym , Helsinki 12 10 22

3. Petri Salminen, Gym 2000, Turku 12 14 26

4. Jussi Mäkelä, Jiipeen-liikuntasali, Rovaniemi 21 20 41

5. Janne Ruohonen, Mansen Body Club,Tampere 24 25 49

6. Tommi Vesterinen, Gold´s Gym, Helsinki 34 30 64

7. Sami Lehtonen, Steel Club, Jyväskylä 36

8. Olli Koukkari, Jiipeen-liikuntasali, Rovaniemi 36

9. Kari Vasara, Jiipeen-liikuntasali, Rovaniemi 45

Noviisit alle 90 kg

1. Juha-Pekka Tuomainen, Savon Atleetti Klubi, Kuopio 5 5 10

2. Jari Sihvonen, Muscle Team, Lahti 10 10 20

3. Jermu Myllyharju, Gold’s Gym, Helsinki 15 15 30

Noviisit yli 90 kg

1. Markus Lakanen, Team Powerhouse, Tampere 5 6 11

2. Rami Aaltonen, Team Powerhouse, Tampere 10 9 19

3. Jani Kuusinen, Mansen Body Club, Tampere 15 15 30

4. Rauli Tolonen, Muscle Team, Lahti 19 20 39

5. Simo Viitaniemi, M-Club, Turku 25 25 50

6. Kalinichenka Yauheni, Muscle Team, Lahti 30 30 60

Miehet alle 70 kg

1. Marko Kallioniemi, Steel Club, Jyväskylä 5 5 10

2. Teppo Ålander, PT-Gym, Oulu 10 10 20

Miehet alle 80 kg

1.Janne Antila, Team Powerhouse, Tampere 6 5 11

2. Ismo Korhonen, Power Team, Mikkeli 13 10 23

3. Matti Uznanski, Kuntokeskus Platinum, Lappeenranta 10 13 23

4. Kalle Karhu, Muscle Factory, Pori 20 20 40

5. Mauri Moilanen, Jiipeen-liikuntasali, Rovaniemi 25 25 50

Miehet alle 90 kg

1. Tommi Heinonen, Gold’s Gym, Helsinki 8 7 15

2. Jukka Huoponen, Power Team, Mikkeli 9 8 17

3. Mauri Heikkinen, Savon Atleetti Klubi, Kuopio 18 18 36

4. Marko Heikkinen, Jiipeen-liikuntasali, Rovaniemi 18 19 37

5. Jani Pouttu, Gym 2000, Turku 24 24 48

6. Toni Saarenmaa, Porin Pyrintö, Pori 30 30 60

7. Mauri Koivisto, Muscle Factory, Pori 35

8. Jarmo Mäkelä, Gold’s Gym, Helsinki 40

9. Veikko Niiranen, M-Club, Turku 45

Miehet yli 90 kg

1. Jari Mustonen, Savon Atleetti Klubi, Kuopio 5 5 10

2. Veli-Pekka Niskanen, Mansen Body Club, Tampere 12 12 24

3. Jari Mattila , Gold’s Gym, Helsinki 13 13 26

4. Sami Jääskeläinen, Gym 2000, Turku 28 21 49

5. Lauri Kiviniemi, PT-Gym, Oulu 28 24 52

6. Kimmo Pätäri, Hyvinkään kehonrakentajat, Hyvinkää 34

– Juhani Hokkanen*, Muscle Team, Lahti

* Ei kilpaillut finaalissa huonon olon takia

Kehonrakennuksen SM-kilpailu

Päivä: 10.11.2001

Paikka: Kulttuuritalo, Helsinki

Miehet alle 70 kg

1. Markku Väisänen, Power Team, Mikkeli 7 7 14

2. Tuomas Alhonen, Gold’s Gym, Helsinki 10 13 23

3. Tommi Kaukinen, Fortius ry, Järvenpää 13 12 25

4. Petri Saarenpää, RKV-86 ry, Raahe 20 19 39

5. Reijo Kauppinen, Team Powerhouse ry. Tampere 26 26 52

6. Sami Maaniemi, Gold’s Gym ry., Helsinki 29 29 58

Miehet alle 80 kg

1. Juhani Herranen, Kuntosali 38 ry, Oulu 6 5 11

2. Jerry Ossi, Savon Atleettiklubi, Kuopio 9 10 19

3. Juha Hakala, Team Powerhouse ry. Tampere 16 18 34

4. Kai Sakko, Jiipeen Kuntosali ry, Rovaniemi 19 17 36

5. Sauli-Aitto-oja, Mansen Body Club Ry, Tampere 25 25 50

6. Ismo Korhonen, Power Team, Mikkeli 30 31 61

7. Jukka Hämäläinen, Power Team ry., Mikkeli

8. Tarmo Jussila, Hyvinkään Kehonrakentajat ry, Hyvinkää

9. Tapio Stenius, Kuntosali 38, Oulu

Miehet alle 90 kg

1. Petri Penttilä, Gold’s Gym, Helsinki 8 8 16*

2. Jarkko Hinkkanen, Steel Club, Jyväskylä 8 8 16*

3. Rainer Ollgren, Gold’s Gym, Helsinki 15 15 30

4. Keijo Tuovinen, Kuntosali XL Gym, Espoo 23 22 45

5. Jouko Kourumäki, Steel Club ry., Jyväskylä 23 24 47

6. Tero Pietilä, Mega-Pro Gym, Oulu 30 30 60

7. Jari Leppänen, Gold’s Gym ry., Helsinki

8. Mika Kauppinen, Mansen Body Club Ry, Tampere

9. Kimmo Pätäri, Hyvinkään Kehonrakentajat ry. Hyvinkää

10. Marko Pettersson, Gym 2000 ry, Turku

11. Teemu Koskinen, Pilot Gym ry. Lappeenranta

* Tasatilanteen ratkaisi Penttilän tuomarilta saama ”3”-sija, joka ei tullut mukaan varsinaisessa pisteen laskussa, jossa molemmilla kilpailijoilla oli yhtä paljon ”1” ja ”2” sijoja.

Miehet yli 90 kg

1. Ari Kokkonen, Savon Atleettiklubi, Kuopio 5 5 10

2. Marko Lampinen, Power Gym ry., Mikkeli 12 12 24

3. Jari Mattila, Gold’s Gym ry., Helsinki 13 13 26

4. Risto Vähätiitto, Gold’s Gym ry., Helsinki 21 22 43

5. Mika Korhonen, XL Gym Tapiola, Espoo 25 26 51

6. Petri Ilmivalta, Gold’s Gym, Helsinki 28 28 56

Naiset – 52 kg

Armi Mutka, Gold’s Gym ry. Helsinki 5 5 10

Naiset – 57 kg

1. Salla Kauranen, Gold’s Gym ry., Helsinki 5 5 10

2. Heli Heiniö, Gold’s Gym ry. Helsinki 10 10 20

Naiset + 57 kg

1. Inkeri Salminen, Team Powerhouse ry 5 5 10

Noviisit – 70 kg

1. Marko Kallioniemi, Steel Club ry., Jyväskylä 5 5 10

2. Markku Väisänen, Power Team, Mikkeli 10 10 20

Noviisit – 80 kg

1. Marko Nevala, Vantaa 7 6 13

2. Jari Sihvonen, Muscle Team, Lahti 9 9 18

3. Toni Kataja, Gym 2000 ry, Turku 14 14 28

4. Harri Lahtinen, Gold’s Gym, Helsinki 20 23 43

5. Mauri Moilanen, Kuntosali 38, Oulu 28 23 51

6. Antti Lehtola, Gym 2000 ry, Turku 27 30 57

7. Sami Lehtonen, Savon Atleettiklubi, Kuopio

Noviisit – 90 kg

1. Keijo Tuovinen, Kuntosali XL Gym, Espoo 11 6 17

2. Janne Salokangas, Mansen Body Club Ry, Tampere 18 11 29

3. Jyri Järvinen, Mansen Body Club Ry, Tampere 20 18 38

4. Kimmo Pätäri, Hyvinkään Kehonrakentajat ry. Hyvinkää 26 21 47

5. Janne Randen, Steel Club ry., Jyväskylä 29 24 53

6. Harri Nuora, Team Powerhouse ry, Tampere 33 24 57

7. Jari Leppänen, Gold’s Gym, Helsinki

8. Aki Hailla, Riihimäen Voimailijat ry., Riihimäki

9. Kaj Ekman, Golds Gym ry, Helsinki

Noviisit + 90 kg

1. Sami Jääskeläinen, Gym 200 ry., Turku 5 5 10

2. Marko Lohikoski, Gold’s Gym, Helsinki 10 10 20

3. Petri Ilmivalta, Gold’s Gym ry., Helsinki15 15 30

4. Vesa Kilpinen, Muscle Team, Lahti 22 23 45

5. Petri Rautio, Savon Atleettiklubi, Kuopio 23 26 49

6. Janne Nieminen, Steel Club ry, Jyväskylä 30 30 60

Osku Osala, Pilot Gym ry., Lappeenranta

Masters alle 80 kg

1. Mauri Moilanen, Kuntosali 38, Oulu 5 5 10

2. Reijo Kauppinen, Team Powerhouse, Tampere 10 10 20

Masters yli 80 kg

1. Jari Mattila, Gold’s Gym ry., Helsinki 5 5 10

2. Jouko Kourumäki, Steel Club ry., Jyväskylä 10 10 20

3. Mika Korhonen, XL Gym Tapiola, Espoo 15 15 30

Masters + 50 v.

1. Keijo Reiman, Jyväskylä 5 6 11

2. Rainer Ollgren, Gold’s Gym ry., Helsinki 10 9 19

Nuoret (alle 23 v.)

1. Kimmo Hovilainen, Team Powerhouse ry 9 8 17

2. Kivelä Timo, Riihimäen Ykkössali, Riihimäki 11 10 21

3. Antti Kortekangas, M-Club ry. 10 13 23

4. Timo Hokkanen, Steel Club ry., Jyväskylä 21 21 42

5. Juha Salonen, Hyvinkään Kehonrakentajat ry, Hyvinkää 23 24 47

6. Kalle Aaltonen, Muscle Team ry., Lahti 30 30 60

Kehonrakennuksen SM-kilpailu

Päivä: 29.10.2000

Paikka: Kulttuuritalo, Helsinki

Juniorit 70 kg

1. Kalle Karhu, Porin Pyrintö ry 5 5 10

2. Sami Maaniemi, Gold’s Gym ry, Helsinki 10 10 20

3. Tommi Härkönen, PT Gym, Oulu 15 15 30

4. Jarno Ponkala, PT Gym, Oulu 20 20 40

Juniorit 80 kg

1. Sami Moilanen, PT Gym, Oulu 5 5 10

2. Juha Salonen, Hyvinkään Kehonrakentajat ry. 10 10 20

3. Antti Lehtola, Gym 2000, Turku 15 15 30

Juniorit + 80 kg

1.Teemu Eloranta, Pilot Gym, Lappeenranta 5 5 10

2.Tuomas Hakala, Mega-Pro Center ry, Oulu 10 10 20

3. Hovilainen Kimmo, Team Powerhouse ry, Tampere 15 15 30

4. Toni Saarenmaa, Porin Pyrintö ry 22 23 45

5. Huurtela Janne, Team Powerhouse ry, Tampere 23 24 47

6. Erkko Alestalo, Gold’s Gym ry, Helsinki 32 30 62

7. Petteri Kiviniemi, Kuntosali 38, Oulu 36

8. Kari Holopainen, Savonlinnan Athletic’s Club 37

9. Aaltonen Rami, Team Powerhouse ry, Tampere 45

10. Pasi Tanttu, Kuntosali 38, Oulu 51

11. Panu Ikonen, Gym 2000, Turku 53

Naisjuniorit

1. Soile Tsutsunen, Gold’s Gym, Helsinki 5 5 10

Masters

– 80 kg

1. Vesa Koivisto, Pilot Gym ry, Lappeenranta 5 5 10

2. Raimo Karjalainen, Jiipeen Kuntosali ry, Rovaniemi 10 10 20

+ 80 kg

1. Jari Mattila, Myyrin Kuntokeskus ry, Vantaa 5 5 10

Naiset

– 52 kg

1. Katja Rydström, Gym 2000 ry, Turku 5 5 10

– 57 kg

1. Marja Kälvälä, Gold’s Gym ry, Helsinki 5 5 10

2. Heli Heiniö, Gold’s Gym, Helsinki 10 10 20

+ 57 kg

1. Soile Tsutsunen, Gold’s Gym, Helsinki 5 5 10

Miehet alle 70 kg

1. Teppo Ålander, Jiipeen Kuntosali ry., Rovaniemi 5 5 10

2. Tommi Kaukinen, Järvenpään Fortius ry., Järvenpää 12 12 24

3. Mikko Tiira, Team Powerhouse ry, Tampere 13 14 27

4. Kalle Karhu, Porin Pyrintö ry 20 19 39

5. Ari Teppola, Kemin Treenimesta ry, Kemi 25 25 50

Miehet alle 80 kg

1. Jerry Ossi, Savon Atleettiklubi ry, Kuopio 7 7 14

2. Juha Hakala, Team Powerhouse ry Tampere 8 8 16

3. Petri Koivisto, Pilot Gym ry, Lappeenranta 15 16 31

4. Jari Keino, Muscle Team ry, Lahti 20 19 39

5. Kai Sakko, Kemin Treenimesta ry, Kemi 28 27 55

6. Jukka Hämäläinen, Pilot Gym, Lappeenranta 31 28 59

7. Veikko Niiranen, M-Club ry, Turku 33

8. Sami Nyman, Gold’s Gym ry, Helsinki 38

9. Harri Loikkanen, Gold’s Gym ry, Helsinki 45

10. Ari Ristolainen, Gold’s Gym ry, Helsinki 50

11. Vesa Koivisto, Pilot Gym, Lappeenranta 55

Miehet alle 90 kg

1. Kimmo Salo, Myyrin Kunto, Vantaa 7 7 14

2. Marko Heikkinen, Gold’s Gym ry, Helsinki 8 8 16

3. Jukka Vihavainen, Gold’s Gym ry, Helsinki 17 17 34

4. Sakari Salonen, Liikuntakeskus, Kotka 19 19 38

5. Jari Mattila, Myyrin Kuntokeskus, Vantaa 26 27 53

6. Tommi Lindström, Gold’s Gym ry, Helsinki 27 27 54

7. Jani Pouttu, Gym 2000 ry, Turku 36

8. Antila Janne, Team Powerhouse ry, Tampere 38

9. Petteri Jussila, Team Powerhouse ry, Tampere 44

10. Jussi Forsgren, Pilot Gym, Lappeenranta 53

11. Toni Saarenmaa, Porin Pyrintö ry 54

12. Vesa Ikkala, Gold’s Gym ry, Helsinki 58

Miehet yli 90 kg

1. Timo Vilponen, Pilot Gym ry, Lappeenranta 5 5 10

2. Sami Koponen, Liikuntakeskus, Kotka 10 10 20

3. Jari Mentula, Team Powerhouse, Tampere 17 17 34

4. Vellu Niskanen, Team Powerhouse, Tampere 20 19 39

5. Pekka Ylen, BBC ry, Helsinki 24 25 49

6. Tuomas Hakala, Mega-Pro Center, Oulu 31 30 61

7. Ari Uusitalo, Myyrin Kunto, Vantaa 34

8. Tapio Eronen, Gold’s Gym ry, Helsinki 40

Supermassa Cup (kutsukilpailu, yksi sarja)

Päivä: 7.10.2000

Paikka: Kulttuuritalo, Helsinki

Supermassa Cup

1. Juha Hakala, Team Powerhouse, Tampere 10 pistettä

2. Sami Koponen, Liikuntakeskus, Kotka 12

3. Veli-Pekka Niskanen, Team Powerhouse, Tampere 20

4. Jerry Ossi, Savon Atleetti Klubi ry., Kuopio 24

5. Marko Heikkinen, Gold’s Gym ry, Helsinki 34

6. Jari Mentula, Team Powerhouse, Tampere 36

7. Jari Mattila, Myyrin Kunto ry., Vantaa 46

8. Timo Vilponen, Pilot Gym Lappeenranta 46

9. Keijo Reiman, Team Powerhouse ry. 56

10. Kimmo Salo, Myyrin Kunto ry., Vantaa 56

11. Vesa Kerälä, Myyrin Kunto ry., Vantaa 64

Ari Uusitalo jätti kilpailun kesken ensimmäisen kierroksen jälkeen.

Noviisien SM-kilpailu

Päivä: 7.10.2000

Paikka: Kulttuuritalo, Helsinki

Naiset, avoin luokka

1. Salla Kauranen, Gold’s Gym, Helsinki 3 3 6

2. Soile Tsutsunen, Gold’s Gym, Helsinki 6 6 12

Miehet alle 70 kg

1. Esa Kukkonen, Savon Barbaarit 4 4 8

2. Tommi Härkönen, PT Gym, Oulu 5 5 10

Miehet alle 80 kg

1. Ari Ristolainen, Gold’s Gym, Helsinki 3 3 6

2. Mikko Tiira, Team Powerhouse, Tampere 7 7 14

3. Miska Niinimäki, Gym 2000, Turku 8 8 16

4. Janne Jokela, Team Powerhouse, Tampere 12 12 24

Miehet alle 90 kg

1.Tommi Lindström, Gold’s Gym, Helsinki 3 3 6

2. Sakari Kainumaa, Rixu Gym, Riihimäki 7 7 14

3. Petteri Jussila, Team Powerhouse, Tampere 8 8 16

4. Matti Leinonen, Myyrin Kunto ry 12 12 24

5. Markus Wahlsten, Muscle Team, Lahti 15 15 30

Miehet yli 90 kg

1. Janne Maijala, Mega-Pro Center ry 3 3 6

2. Janne Huurtela, Team Powerhouse, Tampere 7 6 13

3. Juuso Heikonen, Gym 2000, Turku8 9 17

4. Pekka Suominen, Rixu Gym, Riihimäki 12 12 24

Suomen mestaruuskilpailut 1999

30.10. Helsinki, Kulttuuritalo

Sarja: Naiset alle 52 kg

1. Armi Mutka, 10 p.

Sarja: Naiset alle 52 kg

1. Tarja Pääkkönen, 10 p.

Sarja: Miehet alle 70 kg

1. Tuomas Alhonen, 10 p.

2. Teppo Ålander, 20 p.

3. Tommi Kaukinen 30 p.

Sarja: Miehet alle 80 kg

1. Juha Hakala, 10 p.

2. Marko Petterson, 23 p.

3. Jukka Huoponen, 41 p.

4. Jarkko Hinkkanen, 44 p.

5. Toni Hakulinen, 49 p.

6. Tarmo Jussila, 50 p.

7. Jouko Kourumäki

8. Tapio Stenius

9. Jukka Hämäläinen

Sarja: Miehet alle 90 kg

1. Mauri “Pappa” Heikkinen, 10 p.

2. Kimmo Salo, 20 p.

3. Markus Haapasalo, 36 p.

4. Tommi Heinonen, 37 p.

5. Marko Lampinen, 43 p.

6. Ari Nissinen, 61 p.

7. Vesa Ikkala

8. Kimmo Nyrönen

Sarja: Miehet yli 90 kg

1. Jari “Boogie” Mustonen, 13 p.

2. Ari “Godzilla” Kokkonen, 19 p.

3. Vesa Kerälä, 30 p.

4. Ari Uusitalo, 42 p.

5. Robert Molin, 53 p.

6. Janne Käyhty, 56 p.

7. Pekka Ylen

8. Ari Markoff

9. Mika Tammisto

Miesten MM-karsinta (+ SM-kilpailun Overall)

1. Jari Mustonen

2. Juha Hakala

3. Ari Kokkonen

4. Mauri Heikkinen

5. Kimmo Salo

6. Marko Petterson

7. Tuomas Alhonen

8. Teppo Ålander

Pohjoismaiden mestaruuskilpailut 1999 14.-15. toukokuuta, Lahti

Nuoret -70 kg / Juniors under 23, – 70 kg

1. Jarno Hyvönen, Jiipeen Kuntosali ry.

2. Mikko Raula, Team Kuntosumppu ry.

Nuoret + 80 kg / Juniors under 23, + 80kg

1. Markku Metsälä, Team Powerhouse ry.

2. Jussi Forsgren, Team Powerhouse ry.

3. Sonny Bach, Jensen Denmark

4. Toni Saarenmaa, Porin Pyrintö ry.

5. Markus Halkosaari, Hangon IK ry.

6. Juuso Heikonen, Gym 2000 ry

7. Juha Laukkanen, Team Powerhouse ry.

Veteraanit -80 kg / Masters -80 kg

1. Jouko Kourumäki, Steel Club ry.

2. Lennart Rasmussen, Denmark

3. Poul Erik Andersen, Denmark

Veteraanit +80 kg / Masters +80 kg

1. Renato Somenzi, Sweden

2. Palle Nygaard, Denmark

3. Hannu Moisio, Keljon Viesti ry.

Naiset / Women

1. Klaudia Larsson, Sweden

2. Violetta Sprus, Norway

3. Sissel Lyngvar, Norway

4. Lotte Riis, Denmark

5. Anette Mosegaard, Denmark

6. Lea Juvonen, Gym 2000 ry

Miehet -75 kg / Men -75 kg

1. Bårt Nilsen, Norway

2. Jani Heiskanen, Savon Body & Fitness

Miehet -80 kg / Men -80 kg

1. Juha Hakala, Team Powerhouse

2. Jan Ø. Laursen, Denmark

3. Jouko Kourumäki, Steel Club ry.

4. Björn Zakunsson, Sweden

5. Michael Lithner, Sweden

6. Peter Churchill, Sweden

Miehet -90 kg / Men -90 kg

1. Poul Martinussen, Denmark

2. Morten Sother, Norway

3. Renato Somenzi, Sweden

4. Claus Güntzel, Denmark

5. Jussi Forsgren, Team Powerhouse ry.

6. Ame Lundell, Sweden

7. Jani Pouttu, Gym 2000 ry.

8. Pertti Kaarre, Steel Club ry.

Miehet +90 kg / Men +90 kg

1. Michael Poulsen, Denmark

2. Frederik Age, Sweden

3. Jan Nordlund, Sweden

4. Jannick Mackowski, Denmark

5. Tom Lovdal, Norway

6. Janne Käyhty Gym 2000 ry.

7. Veli-Pekka Niskanen, Team Powerhouse

8. Jan Hansson, Sweden

9. Tommi Niskanen, Gym 2000 ry.

Kehonrakennuksen SM 1998

31. lokakuuta, 1998, Helsingin Kulttuuritalo

Naiset alle 52 kg / Women -52 kg

1. Pia Valden Turku

2. Katja Rydström Turku

Naiset alle 57 kg / Women -57 kg

1. Pia Tammilehto Helsinki

2. Heli Hilman Helsinki

Naiset yli 57 kg/ Women +57 kg

1. Pauliina Talus Helsinki

2. Marja Kälvälä Lappeenranta

3. Katja Kivimäki Helsinki

4. Tarja Pääkkönen Vantaa

5. Susanna Virkkunen Nurmijärvi

Miehet alle 70 kg / Men -70 kg

1. Vesa Kovalainen Oulu

2. Kyei Augustine Helsinki

3. Janne Sallinen Kuopio

4. Sami Mäkirunsas Oulu

Miehet alle 80 kg / Men -80 kg

1. Jouko Kourumäki Jyväskylä

2. Marko Pettersson Turku

3. Jukka Huolman Helsinki

4 Jerry Ossi Kuopio

5. Jukka Huoponen Mikkeli

6. Kari Sairanen Imatra

7. Veikko Niiranen Turku

8. Teemu Koskinen Kausala

9. Juha Ahtiainen Savonlinna

Miehet alle 90 kg / Men -90 kg

1. Sami Koponen Kotka

2. Jani Lemberg Espoo

3. Timo Honkala Vaasa

4. Petri Penttilä Helsinki

5. Mauri Heikkinen Kuopio

6. Marko Heikkinen Helsinki

7. Rainer Ollgren Helsinki

8. Jarmo Mäkelä Helsinki

9. Kimmo Salo Vantaa

10. Tero Pietilä Oulu

11. Henry Juvela Tampere

12. Pasi Timonen Oulu

13. Erkki Hirvonen Jyväskylä

14. Kari Valtonen Kausala

15. Rauno Saukkonen Kuopio

Miehet yli 90 kg / Men +90 kg

1. Jari Mustonen Kuopio

2. Timo Vilponen Vaasa

3. Vesa Kerälä Helsinki

4. Ari Kokkonen Kuopio

5. Fathi Krishi Helsinki

6. Jukka Vihavainen Savonlinna

7. Ari Uusitalo Helsinki

8. Veijo Kalliokulju Turku

9. Ari Markoff Helsinki

10. Pekka Ylen Helsinki

11. Tapio Eronen Helsinki

12. Aimo Tanskanen Lappeenranta

Miesten yleismestari Jari Mustonen, Kuopio

Naisten yleismestari Pauliina Talus, Helsinki

PM/EM-karsinta 17. toukokuuta 1998

Fellmannin auditorio, Lahti 1998

Veteraanit – 80 kg / Masters over 40, – 80kg

1. Juhani Bollström Vantaa

2. Vesa Koivisto Lappeenranta

3. Matti Hämäläinen Savonlinna

Veteraanit + 80 kg / Masters over 40, + 80kg

1. Mauri Lavinto Lappeenranta

2. Hannu Moisio Jyväskylä

Nuoret + 80 kg / Juniors under 23, + 80kg

1. Janne Maijala Oulu

2. Jussi Forsgren Tampere

3. Heikki Laine Mikkeli

4. Jari Mentula Tampere

5. Turo Korkala Lohja

Nuoret – 80 kg / Juniors under 23, – 80kg

1. Matti Yli-Olli Kuopio

2. Janne Salokangas Tampere

3. Juha Kankkunen Kuopio

Naisten PM-karsinta

1. Raija Toivo Helsinki

2. Johanna Koistila Lappeenranta

Miesten PM-karsinta

Miehet alle 70 kg / Men – 70 kg

1. Juhani Bollström Vantaa

Miehet alle 80 kg / Men – 80 kg

1. Kari Merenheimo Vantaa

2. Petteri Poteri Helsinki

3. Vesa Koivisto Lappeenranta

Miehet alle 90 kg / Men – 90 kg

1. Kimmo Salo Helsinki
2. Petri Mäkelä Turku

Miehet yli 90 kg / Men + 90 kg

1. Mikko Soini Savonlinna

2. Fathi Krishi Helsinki

3. Heikki Laine Mikkeli

4. Mauri Lavinto Lappeenranta

Gold’s Gym Classic

17.10.1998

Fitness Expo, Helsingin Kulttuuritalo

Naiset

1. Pauliina Talus Helsinki

2. Marja Kälvälä Lappeenranta

3. Katja Rydström Turku

Miehet alle 80 kg / Men – 80 kg

4. Jukka Huolman Helsinki

5. Janne Antila Heinola

6. Tuomas Alhonen Helsinki

7. Marko Pettersson Turku

8. Veikko Niiranen Turku

9. Kyei Augustine Helsinki

Miehet alle 90 kg / Men -90 kg
1. Timo Honkala Vaasa
2. Tero Pietilä Oulu
3. Henry Juvela Tampere
4. Kari Sairanen Imatra
5. Kari Valtonen Kausala

Miehet yli 90 kg / Men + 90 kg
1. Jari Mustonen Kuopio
2. Vesa Kerälä Helsinki
3. Ari Uusitalo Helsinki
4. Veijo Kalliokulju Turku
5. Aimo Tanskanen Lappeenranta

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

(Suomen Kehonrakennusliitto Ry viralliset sivut) .:..